Jak mám Nurofen užívat

Léky proti bolesti, např. ibuprofen, vám poskytnou největší úlevu, když se užívají ve správných dávkách a  když bolest ucítíte poprvé.

Na této stránce najdete podrobné pokyny, jak Nurofen 200 mg (ibuprofen 200 mg) správně užívat. Také zde najdete informace o tom, kdy je v souvislosti s bolestí nutno navštívit lékaře či lékárníka a jaké jsou možné nežádoucí účinky, na které je potřeba dát si pozor.

Všechny produkty Nurofen obsahují ibuprofen, nesteroidní protizánětlivou léčivou látku,  která tiší bolest, má protizánětlivé účinky a snižuje zvýšenou teplotu. Užívá se při mírných až středně silných bolestech hlavy, zad, menstruačních bolestech, bolestech zubů, bolestech svalů a kloubů, horečce a bolestech při chřipce a nachlazení.

 

Procházejte naši produktovou řadu a najděte informace o dávkování

Léky obsahují ibuprofen. K vnitřnímu užití. Tablety, kapsle a suspenzi užijte ústy. Čípky jsou k rektálnímu použití. Před použitím léku si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře či zdravotnického pracovníka. Nepodávejte malým dětem mladším 3 měsíců. V případě dětí mladších 12 měsíců vyhledejte konzultaci lékaře . Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Jak mám Nurofen (Ibuprofen) užívat?

Pro efektivní úlevu od bolesti užijte Nurofen s vodou při prvním projevu bolesti.

Nurofen se rychleji vstřebává nalačno, takže na úlevu od bolesti nemusíte čekat až do doby, kdy se najíte. Pokud se Nurofen užívá podle pokynů v příbalových informacích, je žaludkem snášen stejně dobře jako paracetamol.

Dávkování léku Nurofen (ibuprofen) pro dospělé a dospívající od 12 let d

Jako počáteční dávka se užívají 1 (200 mg) až 2 tablety (400 mg); dále se v případě potřeby užívají 1 až 2 tablety každých 4 - 6 hodin. Neužívejte více než 6 tablet (1200 mg) během 24 hodin.

Dávkování léku Nurofen 200 mg (ibuprofen) pro děti od 6 do 12 let

Užívejte podle potřeby 1 tabletu (200 mg) po 6 až 8 hodinách. Nepodávejte více než 4 tablety (800 mg) během 24 hodin.

Pokud má vaše dítě tělesnou hmotnost 20–29 kg, je maximální dávka 3 tablety během 24 hodin.

Důležitá poznámka:

  • Nepodávejte tablety Nurofen 200 mg dětem mladším 6 let – místo toho zvolte Nurofen pro děti.
  • Nepřevyšujte doporučené dávkování (1200 mg / den). Nadměrné užívání ibuprofenu může být škodlivé.
  • Neužívejte Nurofen déle než 3 dny po sobě bez konzultace s lékařem.

Kdy je potřeba konzultace s lékařem nebo lékárníkem

Nurofen 200 mg je určen pro krátkodobou úlevu od mírné až středně silné  bolesti. Pokud bolest přetrvává i po 3 dnech, vyhledejte radu lékaře nebo lékárníka.

V určitých případech pro vás Nurofen 200 mg nemusí představovat vhodnou volbu. Nejdříve se zeptejte lékaře či lékárníka, pokud:

  • užíváte jiné léky s obsahem ibuprofenu, aspirinu nebo jiných nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL) – užívání ibuprofenu společně s těmito léky by mohlo být pro vaše zdraví škodlivé,
  • pravidelně užíváte léky – některé léky mohou mít vliv na to, jak ibuprofen funguje,
  • trpíte astmatem – přibližně 1 z 10 astmatiků je citlivý na ibuprofen,
  • jste starší 65 let. 

Kdy bych neměl(a) užívat Nurofen 200mg?

  • Vidíte-li po otevření balení, že fólie blistru je poškozená.
  • Máte-li žaludeční vřed nebo jiné žaludeční potíže, problémy s ledvinami nebo se srdcem. 
  • Máte-li alergii na ibuprofen, aspirin nebo jiné protizánětlivé léky. V případě alergické reakce přestaňte Nurofen užívat a okamžitě navštivte lékaře. 
  • V prvních 6 měsících těhotenství, kromě případů, kdy to doporučí lékař. Vůbec neužívejte během posledních 3 měsíců těhotenství. 
  • Déle než 3 dny po sobě, s výjimkou doporučení lékaře.