1. Vysoká teplota

Pokud se obáváte, že vaše dítě může mít horečku, měli byste změřit jeho teplotu teploměrem.

Kdy navštívit lékaře:

Pokud je vaše dítě mladší tří měsíců a má horečku nad 38°C, nebo pokud je vaše dítě imunokompromitované (má oslabený imunitní systém) z důvodu nemoci nebo léčby a má horečku nad 38°C, měli byste navštívit lékaře, i když nemají žádné další příznaky.

Ve všech ostatních případech vezměte děti k lékaři, pokud je jejich teplota vyšší než 38°C a mají některý z následujících příznaků:

  • ztuhlý krk nebo jim světlo způsobuje bolest očí
  • zvracejí a odmítají hodně pít
  • vyrážka
  • jsou ospalejší než obvykle
  • problémy s dýcháním
  • bolest, která se pomocí léků na úlevu od bolesti nezlepší.

Vezměte své dítě k lékaři také, pokud:

  • mají horečku nad 40°C, ale nevykazují žádné další příznaky
  • měli jakkoli vysokou horečku déle než dva dny
  • zdá se, že se čím dál více necítí dobře
  • měli febrilní křeče (záchvaty, ke kterým dochází, když mají horečku).

Pamatujte, že to, co je považováno za normální teploty na čele není nutně stejné jako normální teploty na dalších částech těla, proto je důležité vědět, jakou teplotu by váš teploměr měl měřit podle toho, jaký typ dětského teploměru používáte.

Horečka vašeho dítěte většinou po několika dnech přejde bez komplikací. Rostoucí teplota je způsob, jakým tělo bojuje s nemocí, takže i když je znepokojující, když má vaše dítě horečku, znamená to, že jeho imunitní systém funguje tak, jak by měl. Pokud se vám však zdá, že jim není dobře a máte obavy, je důležité požádat o radu vašeho lékaře.

2. Třes

Zimnice může být známkou horečky. Pokud se vám zdá, že vaše dítě má horečku, zkontrolujte jeho teplotu pomocí teploměru. Pokud má vaše dítě vysokou teplotu, oblékněte ho co nejpohodlněji, přesvědčte ho, aby hodně odpočíval a udržujte místnost dobře větranou.

3. Má zarudlou barvu kůže

Když má vaše dítě horečku, může být jeho čelo, záda nebo břicho horké. K přesnému měření teploty vašeho dítěte byste měli používat teploměr. Pokud má vaše dítě vysokou teplotu, vytvořte mu klidné prostředí a zkuste mu nabídnout tekutiny, jako je voda, zředěný džus, mléko nebo cokoli, co obvykle pije.

4. Dráždivost

Vy své dítě znáte nejlépe, proto důvěřujte svému mateřskému instinktu. Pokud pláče více než obvykle nebo pláč zní jinak, může to souviset s horečkou. Stejně tak, pokud se vaše dítě zdá letargičtější, může to být také spojeno s horečkou vašeho dítěte. Dávejte pozor na své dítě a pravidelně sledujte jeho teplotu pomocí teploměru. Pokud máte obavy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo si promluvit se zdravotníkem.

5. Ztráta chuti k jídlu

Pokud si všimnete, že vaše dítě nechce pít tolik jako obvykle, nebo jíst, pokud je dost staré na pevnou stravu, mohlo by to znamenat, že něco není v pořádku. Poskytněte svému dítěti pravidelná kojení, aby bylo hydratované, a poznamenejte si, jak často je kojeno, abyste si v případě obav mohli promluvit se svým lékařem.