Přeskočit na obsah

Menstruační bolesti jsou peklo

  • Trápí-li vás menstruační bolesti, nejste v tom sama! Menstuační bolesti zažila většina žen. Ve skutečnosti se jedná o nejčastěji uváděný menstruační problém.
  • U žen, které trpí menstruačními bolestmi se bolesti objevují už v dospívajícím věku, krátce poté, co začnou mít menstruaci.
  • Menstruační bolesti mohou ovlivnit vaši schopnost vykonávat běžné každodenní činnosti, včetně chození do školy nebo do práce. Bolesti jsou obvykle nejsilnější na začátku (když menstruace začíná nebo dříve) a má tendenci ustupovat během následujících 2 až 3 dnů.

Co způsobuje menstruační bolesti?

Menstruační bolesti jsou způsobeny tělu přírodními chemickými látkami zvanými prostaglandiny, které se během menstruace uvolňují v děloze. Některé ženy mají vyšší hladinu prostaglandinů než jiné (ačkoli není známo, proč tomu tak je), a proto menstruačními bolestmi trpí daleko častěji. Prostaglandiny způsobují kontrakci svalů v děložní stěně, což žena pociťuje jako křeče v podbříšku. Hladiny prostaglandinů jsou nejvyšší těsně před zahájením menstruace, což je také situace, kdy je menstruační bolest nejobvyklejší a nejsilnější. Po jednom nebo dvou dnech hladina prostaglandinů klesá a bolest obvykle ustupuje.

Zmírnění menstruační bolesti

Věci, které lze udělat pro úlevu od menstruační bolesti:

  • Cvičení: Dobrým nápadem je pravidelné cvičení, stejně jako věnování pozornosti své celkové fyzické kondici
  • Léky utišující bolest: Léky proti bolesti, které snižují účinky prostaglandinů, jsou velmi účinné při menstruačních bolestech. Tyto léky ke zmírnění bolesti se nazývají nesteroidní protizánětlivé léky (zkráceně NSAID) a obsahují ibuprofen, léčivou látku Nurofenu
  • Uvolněte se a pečujte o sebe: Relaxační techniky, odpočinek v posteli a jednoduchá opatření jako je použití zahřívací láhve nebo polštářku, mohou být velmi účinné

Nurofen 200 mg, Nurofen 400 mg, Nurofen Rapid 400 mg, Nurofen pro děti 20mg/ml, Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml, Nurofen pro děti pomeranč 40 mg/ml, Nurofen pro děti jahoda 40 mg/ml, Nurofen pro děti active, Nurofen Junior pomeranč jsou léky k vnitřnímu užití. Užijte ústy. Nurofen pro děti 60 mg čípky, Nurofen pro děti 125 mg čípky jsou k rektálnímu použití. Zaveďte do konečníku. Nurofen 200 mg léčivá náplast je lék k vnějšímu použití. Kožní podání. Obsahují ibuprofen. Nurofen StopGrip je lék v vnitřnímu užití. 

Před použitím léku si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře. 

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.