Mýtus č. 1

Migrény jsou nejběžnějším typem bolesti hlavy

Tenzní bolesti hlavy jsou ve skutečnosti nejběžnějším typem bolesti hlavy. Stres může napnout a zauzlit svaly na hlavě a krku a právě tyto svaly mohou být zdrojem tenzní bolesti hlavy. Možná znáte pocit jedné z těchto bolestí hlavy - tupá, bolestivá tlaková bolest na obou stranách hlavy.

Mýtus č. 2

Bolestí hlavy trpí dospělí

Bolesti hlavy nezažijí jen dospělí. Děti jimi trpí také, včetně tenzních bolestí hlavy - s tím rozdílem, že děti neumí své bolesti hlavy dobře vysvětlit. Je důležité dávat pozor na bolesti hlavy u dítěte a konzultovat s lékařem, pokud se zhorší nebo máte z jakéhokoli důvodu obavy.

Mýtus č. 3

Migrény jsou jen velmi špatné bolesti hlavy

Není to tak úplně pravda. Migrény se liší od ostatních bolestí hlavy. Ve skutečnosti jde o stav související s nervovým systémem těla (mozek a nervy) a mohou být mnohem horší než vaše normální bolesti hlavy. Během záchvatu migrény mozek správně nezpracovává senzorická data, jako jsou světla, zvuk nebo dotek.

Pokud trpíte migrénou, mohou se u vás objevit další příznaky, jako je nevolnost a citlivost na světlo. Můžete dokonce zaznamenat zrakové nebo smyslové problémy známé jako aury a vidět blikající světla nebo slepé skvrny.

Mýtus č. 4

Pouze ženy mají bolesti hlavy opakovaně

Hádejte co? Máme je všichni. A zatímco muži jsou méně ohroženi migrénami, je větší pravděpodobnost, že budou mít klastrové bolesti hlavy (i když ty jsou vzácné ve srovnání s jinými bolestmi hlavy, jako je migréna). Klastrové bolesti hlavy se tak nazývají, protože způsobují, že se u vás vyskytují skupiny nebo klastry častých bolestí hlavy po dobu několika týdnů a obvykle se vyskytují každý rok přibližně ve stejnou dobu. Bolest obvykle pociťujete za okem nebo na jedné straně hlavy a přichází silně a nečekaně.

Mýtus č. 5

Všechny bolesti hlavy jsou psychologické

Většina bolestí hlavy je obvykle vyvolána základní fyzickou příčinou. Například se předpokládá, že tenzní bolesti hlavy jsou způsobeny stresem svalů na hlavě a krku. Ty zase vysílají signály bolesti, které jsou cítit na obou stranách hlavy. To vysvětluje, proč se tenzní bolesti hlavy často projevuje jako pocit stahování pásku kolem hlavy.

Pokud trpíte jednou z těchto bolestí hlavy, možná budete chtít zvážit použití volně prodejného léku proti bolesti.