Přeskočit na obsah

Bolesti při růstu zubů: známky, příznaky a úleva

 • Jak pomoci svému dítěti překonat bolesti během procesu růstu zubů a co můžete dělat?
 • Je to nezbytná součást růstu vašeho dítěte, ale může to způsobit, že vaše dítě bude trochu více neklidné. Zde je průvodce, který vám pomůže v péči o vaše dítě během tohoto období růstu.

Co je bolest při růstu zubů?

K bolestem při růstu zubů dochází, když se zuby vašeho dítěte začnou prořezávat dásněmi, což může způsobit zrudnutí dásní, jejich citlivost a bolestivost. Tento proces trvá přibližně 8 dní u každého zubu, přibližně 4 dny před vypadnutím zubu a 4 dny poté.

Pro toto nejsou stanovena žádná pravidla. Pokud jde o růst zubů, děti prožívají tento proces různě. Dobrým způsobem, jak se připravit na tuto fázi růstu vašeho dítěte, je umět rozpoznat známky, když se objeví.

Známky a příznaky bolesti při růstu zubů:

Ne vždy si budete moci všimnout, že zub vašeho dítěte prorůstá. Možná budete cítit jen bouli. Někdy se mohou zuby objevit bez toho, aby způsobily nepohodlí - ale není tomu tak vždy. Mezi některé otázky, které byste měli vzít v úvahu, abyste poznali, zda vašemu dítěti rostou zuby, patří:

 • Má vaše dítě zarudlé tváře?
 • Jsou jejich dásně citlivé a začervenalé?
 • Mají nadměrnou tvorbu slin?
 • Žvýkají všechno, co najdou?
 • Pláčou?
 • Mnou si ucho?
 • Probouzejí se během noci?
 • Odmítají stravu?

Pokud máte obavy z příznaků vašeho dítěte, vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Proces růstu zubů:

Většina dětí bude mít všechny své primární nebo „mléčné“ zuby, když jim bude asi 2 a půl roku. Každé dítě je jiné, ale zde je pořadí, v jakém se mléčné zuby často objevují:

 • 6 - 10 měsíců - Spodní přední zuby (řezáky)
 • 8 - 12 měsíců - Horní přední zuby (řezáky)
 • 9 - 13 měsíců - Obě strany horních předních zubů (boční řezáky)
 • 10 - 16 měsíců - obě strany spodních předních zubů (boční řezáky)
 • 13 - 19 měsíců - Zadní zuby (první stoličky)
 • 16 - 23 měsíců - Zadní část úst (špičáky)
 • 25 - 33 měsíců - Druhé stoličky

Jak zmírnit nepohodlí při bolestech při růstu zubů:

Různým dětem pomáhají různé způsoby pro uklidnění. Formou pokusů a omylů zjistíte, co funguje pro vaše dítě. Mezi věci, které můžete vyzkoušet, patří:

Kousací náramky:
Pokud má vaše dítě potřebu něco žvýkat, může být dobrou volbou kousací náramek. Může zmírnit jejich nepohodlí a odvrátit je od jakékoli bolesti. Pečlivě postupujte podle pokynů, které jsou součástí vašeho vybraného kousacího náramku.

Vyrážky při růstu zubů:
Pokud vaše dítě slintá více než obvykle, jemně mu otírejte sliny, abyste zabránili vyrážce.

Uklidňování vašeho dítěte:
Více mazlení a objetí pomáhá uklidnit vaše dítě. Můžete také zkusit masírovat dásně vašeho dítěte prstem.

Proč může ibuprofen pomoci

Ibuprofen může být podáván malým dětem ve věku od 3 měsíců s hmotností 5 kg a více, aby pomohl zmírnit bolest spojenou s růstem zubů.

Proč vám Nurofen pro děti může pomoci

Nurofen pro děti obsahuje ibuprofen, protizánětlivý lék, který pomáhá zmírnit bolest a zánět. Tato perorální suspenze poskytuje až 8 hodin úlevy od horečky a začne působit po 15* minutách. Je také k dispozici v jahodové nebo pomerančové příchuti a je bezbarvý a bez cukru.

*Nurofen pro děti pomeranč 40 mg/ml, Nurofen pro děti jahoda 40 mg/ml

Nurofen 200 mg, Nurofen 400 mg, Nurofen Rapid 400 mg, Nurofen pro děti 20mg/ml, Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml, Nurofen pro děti pomeranč 40 mg/ml, Nurofen pro děti jahoda 40 mg/ml, Nurofen pro děti active, Nurofen Junior pomeranč jsou léky k vnitřnímu užití. Užijte ústy. Nurofen pro děti 60 mg čípky, Nurofen pro děti 125 mg čípky jsou k rektálnímu použití. Zaveďte do konečníku. Nurofen 200 mg léčivá náplast je lék k vnějšímu použití. Kožní podání. Obsahují ibuprofen. Nurofen StopGrip je lék v vnitřnímu užití.

Před použitím léku si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře.

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.