Čištění zubů vašeho dítěte

Nejlepší způsob, jak se starat o zuby svého dítěte, je navyknout si na jejich čištění, i když je pouze jeden! Nejprve používejte měkký zubní kartáček s vodou. Ve věku 18 měsíců pak zvolte zubní pastu s nízkým obsahem fluoridu vhodnou pro děti. Je také důležité začít používat zubní nitě hned od začátku! Než se jejich zuby objeví, osvojte si dobré návyky otíráním dásní měkkým hadříkem dvakrát denně.

Nedělejte si starosti, pokud jim zpočátku nemůžete příliš čistit zuby. Nejdůležitější je osvojit si návyky na čistění zubů, aby vaše dítě vědělo, že je to součást jejich každodenní rutiny. Jakmile si zvyknete čistit zuby svého dítěte, dělejte to dvakrát denně: jednou ráno a jednou těsně před spaním.

Jak vaše dítě stárne, může vás lákat nechat ho si čistit svoje zuby bez pomoci. I když je důležité naučit vaše dítě samostatně si čistit zuby, je dobré mu i nadále pomáhat čistit si zuby, dokud mu nebude asi sedm let a bude schopné to dělat dostatečně dobře samo.

Omezte cukr

Cukr je zdrojem potravy pro bakterie, které žijí v našich ústech. Bakterie produkují kyselinu, která může poškodit vnější povrch zubu (nazývaný sklovina). Zatímco sliny v našich ústech pomáhají napravit toto poškození, pokud je poškození závažnější než náprava může se vyvinout díra v zubu (známá jako zubní kaz).

Lízátka a sladké nápoje v kojeneckých lahvích mohou být obzvláště škodlivé, protože jsou po dlouhou dobu v kontaktu se zuby vašeho dítěte a je větší pravděpodobnost, že způsobí kaz. Nejlepší je omezit sladkosti co nejvíce a brzy si osvojit správné zdravé stravovací a čisticí návyky. Zvažte následující tipy, jak snížit dobu, po kterou jsou zuby vašeho dítěte v kontaktu s cukrem:

  • Když skončíte s krmením, odejměte je od prsu nebo láhve
  • Nedávejte svému dítěti láhev do postele
  • Nikdy nedávejte sladké nápoje do dětské láhve
  • Nikdy nenamáčejte dudlík do sladkého
  • Pokud možno, požádejte o léky bez cukru
  • Naučte své dítě pít z pohárku přibližně od šesti měsíců
  • U dětí starších 12 měsíců by měla být hlavním nápojem voda nebo čisté plnotučné mléko
  • Ovocný džus není pro děti nutný ani se nedoporučuje kvůli vysokému obsahu cukru a kyselosti

Cukr může být obtížné identifikovat v různých potravinách, protože má mnoho různých názvů. Mezi běžné názvy cukru na seznamech složek patří fruktóza, sacharóza, dextróza, glukóza. Můžete si myslet, že přírodní zdroje cukru jsou v pořádku, ale všechny druhy cukrů, ať už přírodní cukry v ovoci, přidané cukry nebo ty v medu a ovocné šťávě, mohou způsobit zubní kaz.

Kdy mám vzít dítě k zubaři?

Čím dříve rodiče začnou brát své dítě k zubaři, tím lépe. Je obecným pravidlem, že byste měli začít uvažovat o návštěvě zubaře pro vaše malé dítě, jakmile se mu začnou objevovat zuby. Váš zubař bude schopen zajistit, aby se všechny zuby vašeho dítěte vyvíjely podle očekávání, a poskytne vám cenné rady, jak udržet zuby vašeho dítěte zdravé a silné.