Jak dlouho bych měl spát?

Přestože každý potřebuje trochu jiné množství spánku, aby správně fungoval, většina dospělých potřebuje přibližně 7–9 hodin kvalitního spánku za noc.

Nedostatek spánku

Nedostatek spánku má vliv na schopnost našeho mozku fungovat a může způsobit nejrůznější problémy, jako je špatná nálada.
Nemůže tedy nedostatek spánku způsobit bolest hlavy? Ano - výzkum ukázal, že ti, kteří spali v průměru jen šest hodin, mívají výrazně častější a silnější bolesti hlavy než ti, kteří spali déle*.

Příliš mnoho spánku

Přestože je známo, že nedostatek spánku spouští bolesti hlavy, možná překvapivě může mít vliv i přílišné spaní. Spíše než trávit celý víkend v posteli, proč se nezkusit uvolnit, když jste vzhůru - můžete zkusit jógu nebo meditaci.

Relaxace před spaním

Snížení času na obrazovce: Vzestup používání elektronických ručních zařízení od elektronických čteček po chytré telefony, doba používání obrazovky před spaním stále více ztěžuje usínání. Stejně jako zkrácení doby spánku může světlo vyzařované z těchto zařízení ovlivnit váš cirkadiánní rytmus (váš režim spánku a bdění).

Relaxujte před spaním: Například si dejte teplou koupel nebo vyzkoušejte relaxační cvičení, jako je meditace, všímavé dýchání nebo vědomá relaxace (uvolnění každé části těla od prstů nahoru).

Uspořádejte své myšlenky: Zkuste věnovat 30 minut času na řešení starostí před spaním - pak, když půjdete spát, můžete si připomenout, že vaše starosti už byly vyřešeny!

Dejte si teplé mléko: Je zřejmé, že kofeinový nápoj před spaním vás udrží v noci vzhůru, ale příjemný teplý šálek mléka obsahuje aminokyselinu podporující spánek.

Proč tyto tipy nezkusit dnes večer a během příštího týdne? Brzy byste měli začít vidět rozdíl v kvalitě vašeho spánku.

Pokud vás bolest hlavy ruší při spánku, může být zapotřebí vzít si lék na úlevu od bolesti. Ibuprofen je jedním z takových léků proti bolesti. Působí tak, že zmírní bolesti, horečku a zánět. Nurofen poskytuje dočasnou úlevu od bolesti spojenou s bolestmi hlavy (včetně migrény a tenzních bolestí hlavy), sinusovými a jinými bolestmi, jako jsou menstruační bolesti a bolesti zad.

*Kelman a Rains, 2005.