Co je migréna?

Migréna se obvykle projevuje jako pulzující bolest na jedné straně hlavy, ale může postihnout obě strany. Existují dva hlavní podtypy; migréna bez aury a migréna s aurou. Aura je signál z mozku, že migréna začíná, a může zahrnovat řadu příznaků (obvykle vizuálních), které se vyvíjejí postupně od 5 minut do hodiny před bolestí migrény.

Známky a příznaky migrény:

Je běžné, že migrény se vyvíjejí postupně, i když někteří lidé je zažívají různými způsoby.

  • První fáze: Fáze před bolestí hlavy se změnami nálady, energetické hladiny, chování a chuti k jídlu. Může to trvat hodiny nebo dny před epizodou.
  • Druhá fáze: Přibližně 30% lidí má auru - zrakové nebo jiné smyslové problémy, jako jsou záblesky světla, slepé skvrny nebo klikaté vzory. Většinou trvá 5 minut až hodinu.
  • Třetí fáze: Pulzující bolest hlavy, často na jedné straně hlavy, nevolnost, zvracení nebo extrémní citlivost na jasné světlo a zvuk. Může trvat 4-72 hodin.
  • Čtvrtá fáze: Konečná fáze. Bolest hlavy a další příznaky ustupují, ale pocity únavy mohou trvat i několik dní poté.

Mezi další příznaky migrény patří potíže se soustředěním, nevolnost nebo zvracení, necitlivost rukou nebo obličeje a/nebo pocit slabosti nebo podrážděnosti.

Příčiny migrény:

Přesný důvod, proč se migrény vyskytují, není znám. Předpokládá se, že geny hrají roli - protože mnoho trpících má blízkého příbuzného, který je také zažívá.

Mezi spouštěče migrény patří:

  • Hormonální změny - například menstruační cykly žen.
  • Emoční - když je příčinou stres nebo úzkost.
  • Fyzické - výsledek únavy nebo nekvalitního spánku.
  • Dietní - například některá jídla a nápoje.

Léky, které obsahují ibuprofen (analgetikum s protizánětlivými vlastnostmi) a pseudoefedrin, mohou pomoci zmírnit ucpání dutin nebo nosu, bolesti hlavy a jiné různé bolesti.

Máte-li jakékoli pochybnosti, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jak zmírnit migrény:

I když neexistuje žádný lék na migrény, existuje spousta možností, které pomohou zmírnit příznaky. Mnoho lidí považuje za užitečné ležet v zatemněné místnosti a spát.

Můžete vyzkoušet volně prodejné léky proti bolesti, jako je paracetamol a ibuprofen. Pokud vám bude nevolno nebo budete zvracet, poraďte se s lékařem o dalších dostupných způsobech léčby.

Co je ibuprofen?

Ibuprofen pomáhá zmírnit bolest (jako je bolest hlavy), horečku a zánět. Tablety nebo tobolky ibuprofenu lze zapít vodou.

Jak může Nurofen Rapid pomoci

Pacienti trpící migrénou vědí, že pro urychlení zotavení je důležité jednat již při prvních známkách.

Nurofen Rapid obsahuje tekutou formu ibuprofenu, která se v těle začíná vstřebávat rychleji než standardní formy ibuprofenu a poskytuje rychlou úlevu od bolesti hlavy.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc:

Obraťte se na svého praktického lékaře, pokud trpíte novými, častými (více než šest dní v měsíci) nebo silnými migrénami, nebo pokud vůbec máte obavy z bolesti hlavy.

Rovněž byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud vám nedělá dobře světlo nebo hluk, nebo to u vašich migrén není obvyklé, nebo pokud máte jiné příznaky, jako jsou necitlivé nebo slabé ruce nebo nohy.

Pokud se u vás vyskytne náhlá bolest hlavy, která způsobí oslepující bolest nebo pocit výjimečné horečky, kontaktujte svého lékaře. Mezi další příznaky, které vyžadují lékařskou pomoc, patří slabost na jedné straně obličeje, bolestivá paže, nezřetelná řeč, ztuhlý krk, záchvaty nebo vyrážka.

Minimalizace nástupu migrény:

Je dobré vést si deník, abyste věděli, kdy jste zranitelní, a mohli provést příslušné změny. Můžete si například všimnout, že stres nebo určité druhy potravin vyvolávají vaše migrény.

Malé změny životního stylu mohou také minimalizovat šance na řešení migrény. Do každodenního života je dobré zařadit věci, jako je časté cvičení, pravidelné jídlo a spousta vody po celý den. Samozřejmě může pomoci i vyhýbání se alkoholickým nápojům a kávě, protože tyto nápoje často vedou k dehydrataci.

Pokud jste provedli změny a vyhýbali jste se možným spouštěčům, ale vaše příznaky přetrvávají nebo jste stále znepokojeni migrénami, požádejte o radu od svého lékaře.

Další typy bolestí hlavy:

Bolesti hlavy související se sinusem
Sinusové bolesti hlavy se mohou objevit v důsledku zanícených dutin a hromadění hlenu. Výsledkem je pocit tlaku a bolesti lícních kostí, čela a kolem očí.

Tenzní bolesti hlavy
Tenzní bolest hlavy se projevuje jako tupá, trvalá bolest. Můžete mít pocit tlaku v hlavě.