Jak souvisí bolest hlavy s dehydratací?

Existuje mnoho různých faktorů, které mohou způsobit bolest hlavy. Zde budeme diskutovat o tom, jak dehydratace zapříčiní bolest hlavy.

Bolesti hlavy mohou na každého z nás působit různými způsoby a jsou klasifikovány do různých typů. Dehydratace se považuje za faktor přispívající k některým bolestem hlavy, jako jsou tenzní bolesti hlavy a migrény.

Co se děje s našimi těly, když jsou dehydratované?

Voda tvoří více než dvě třetiny těla zdravého člověka a hraje klíčovou roli v mnoha funkcích, včetně přenosu živin a odpadních látek mezi hlavními orgány, regulace tělesné teploty, mazání kloubů, napomáhání trávení a udržování zdravé pokožky. Každá buňka v těle je na vodě závislá, takže je důležité zajistit, abyste byli hydratovaní.

Prvními příznaky dehydratace jsou obvykle žízeň a sucho v ústech. Mohou se však vyvinout i další příznaky, jako je bolest hlavy, únava, slabost, vyschlé rty, zmatenost, halucinace a rychlý srdeční rytmus.

Nápoje, které mohou způsobit dehydrataci

Voda je považována za nejlepší nápoj pro zajištění dobré hydratace.

Velké množství kávy a dalších kofeinovaných nápojů bylo zjištěno jako spouštěč bolestí hlavy dehydratací. Pokud pravidelně pijete kávu nebo čaj, zvažte pomalé snižování spotřeby kofeinu, protože vysazení kofeinu může také způsobit bolesti hlavy.

Alkohol může být další příčinou bolesti hlavy. Pokud se rozhodnete pít, udělejte to s mírou a pijte hodně vody k rehydrataci těla.

Prevence dehydratace; kolik vody potřebujeme?

Studie všeobecně doporučují, abychom každý den pili hodně vody. Množství závisí na vašem pohlaví, věku, aktivitě a případném těhotenství, kojení a na podmínkách, ve kterých žijete.

Cokoli, co zvyšuje pocení, jako je teplé počasí, fyzická aktivita a vysoká nadmořská výška, zvýší vaši potřebu tekutin a možná budete potřebovat více, než je obvykle doporučováno.

Pamatujte, že konzumace většího množství ovoce a zeleniny je způsob, jak zvýšit příjem tekutin - ale není alternativou k pití vody.

Úleva od bolesti hlavy

Udržováním rehydratace můžete zabránit bolesti hlavy vyvolané nebo způsobené nedostatečným příjmem vody. Chcete-li zmírnit bolest hlavy, jakmile nastane, můžete zkusit léky proti bolesti. Produkt, jako je Nurofen, může pomoci zmírnit bolest hlavy po dobu až 8 hodin.*

V zásadě je prevence bolesti hlavy určitě lepší než bolest hlavy! Udržováním rehydratace by tedy mohlo být jedním z jednoduchých způsobů, jak na ně trpět méně.

*Malmstrom K a kol. 1999, Malmstrom K a kol. 2004, Mehlisch DR a kol. 2010 (sponzorováno RB).