Bolesti při nachlazení vs chřipkové bolesti

Když je vaše dítě nachlazené nebo má chřipku, může si stěžovat na bolest svalů. Tento bolestivý pocit je výsledkem zánětu, ke kterému může dojít, když se tělo vašeho drobka snaží chránit před škodlivými podněty. Zánět je známkou toho, že se tělo snaží léčit samo, ale pro vaše dítě to může být nepříjemná doba.

Nachlazení a chřipka jsou odlišná onemocnění a příznaky bolesti častěji doprovázejí chřipku než běžné nachlazení. Jedním z velkých rozdílů mezi nachlazením a chřipkou je, že chřipka má mnohem horší průběh. Doktorka Dasha Fielder, praktická lékařka v Bondi a maminka, říká, že když máte chřipku, máte pocit, že jste ještě nikdy v životě nebyli tak nemocní.

"Chřipka je mnohem závažnější a může být tak oslabující, že se lidé nemohou hýbat, nemohou vstávat z postele," říká Fielder. Kromě toho, že chřipka způsobuje vyšší teplotu, jedním z důvodů, proč je vám při chřipce tak špatně, jsou bolesti kloubů a svalů. "Často to přirovnávám k dlouhému běhu nebo cvičení a tomu, jak po tom vaše svaly bolí, a u chřipky to ovlivňuje všechny vaše svaly - od shora dolů.“

Nachlazení i chřipka mohou také způsobit, že se rychleji unavíte a budete déle spát, ale neustálá vyčerpanost (trvající většinu dne) bude pravděpodobně známkou chřipky.

Existuje však jedna věc, kterou mají nachlazení a chřipka společnou: mohou způsobit, že váš drobek bude mít bolesti, bude se cítit mizerně a podrážděně a zkazí vaše plány na celý den.

Masáž ke zmírnění bolesti

Péče o dítě s nachlazením nebo chřipkou znamená snažit se zmírnit bolesti, které mu jsou nepříjemné. "Bez ohledu na to, zda se jedná o obyčejné nachlazení nebo chřipku, nejlepším řešením je podpůrné zvládání (zmírnění jejich příznaků)," radí Fielder.

Na rozdíl od dospělých, kteří by se měli masážím během nachlazení a chřipky vyhýbat (protože tyto nemoci se mohou šířit v těle dospělého rychleji, než normálně, zhoršit příznaky a prodloužit čas na zotavení), mohou děti těžit z jemné masáže, když nastane studené a chřipkové období. Masáž je uklidňující způsob, jak zmírnit bolesti vašich malých dětí a poskytnout láskyplnou péči, díky níž se budou cítit opečovávání. Pomáhá udržovat jejich krev a kyslík v oběhu a kontakt kůže s pokožkou s vaším dítětem má řadu zdravotních výhod, včetně pomoci udržovat teplotu, srdeční frekvenci a rychlost dýchání kojenců na normální úrovni.

Od hlavy až k patě

Nejprve najděte teplé a klidné místo a položte své dítě na záda. Poté začněte s masážemi od hlavy dítěte k nohám pomocí těchto tipů:

 • Jemně promněte čelo a spánky, poté se jemně dotýkejte obočí a víček
 • Postupujte dolů k jejich nosu, tvářím a uším
 • Pomocí ukazováčku a palce, počínaje podpažím dítěte kroužete postupně po jedné a druhé paži a opakujte. Pokračujte až k jeho rukám, přičemž věnujte zvláštní péči loktům
 • Následně masírujte oblasti břicha a lehce kroužete po břiše dítěte dlaněmi rukou
 • Otočte dítě na bříško a konečky prstů jej jemně krouživými pohyby hlaďte po ramenou a zádech
 • Postupujte od stehen až k noze a každou nohu jemně masírujte
 • Když se dostanete k chodidlům, začněte prsty u nohou a jemně tlačte na každý prst
 • Dokončete jemným stisknutím - opět krouživými pohyby - na patách.

Co jiného můžete dělat?

1. Vyzkoušejte analgetikum

Pro zmírnění jejich příznaků horečky i jejich bolestí navrhuje Fielder také použít analgetikum. "Můžete použít prostředek, jako je ibuprofen, který je velmi účinný pro dospělé a děti, nebo jinou alternativu." U malých dětí s nachlazením nebo chřipkou říká, že zvláště ráda užívá analgetika před spaním, aby jim (a vám!) pomohla ke klidnějšímu nočnímu spánku.

2. Udržujte je hydratované

Vaše dítě nemusí mít příliš velkou chuť k jídlu, ale nebojte se - je to normální. "Ujišťuji rodiče, že i když nejí dva nebo tři dny, není to zásadní problém, pokud jsou hladiny jejich tělesných tekutin na dostatečné úrovni," vysvětluje Fielder. Ale pokud máte obavy, je nejlepší se obrátit na svého lékaře. Voda je tou nejlepší volbou, ale zředěná šťáva (jeden díl šťávy na tři díly vody) poskytuje trochu cukru a je skvělá pro rehydrataci. Teplé mléko může také uklidňovat a dodávat důležité tekutiny.

3. V případě potřeby kojte kojence častěji

Kojené děti mohou vyžadovat útěchu častějším krmením. Zatímco drobek bojuje s nachlazením nebo chřipkou, spíše než se držet harmonogramu, je dobré kojit, když si to dítě žádá.

Kdy je třeba navštívit lékaře?

Navštivte svého praktického lékaře, pokud máte obavy nebo vaše dítě:

 • Nechce pít.
 • Hodně zvrací.
 • Má silnou bolest hlavy.
 • Je bledé a ospalé.
 • Je velmi neklidné.
 • Má potíže s dýcháním.

Když vaše dítě trpí bolestmi z nachlazení nebo chřipky, ovlivní vás to oba. Bolesti těla a další příznaky nachlazení a chřipky ztěžují každodenní činnosti. Ale díky láskyplné masáži, spoustě času na odpočinek a rychlé a účinné úlevě od bolesti se brzy vrátí k normálnímu životu.

*Pokud svému dítěti dáváte Nurofen pro děti, vždy si přečtěte příbalovou informaci. Nedávejte dětem mladším než 3 měsíce. Vyhledejte lékařskou pomoc u dětí mladších než 1 rok.