Co jsou zuby moudrosti?

Dospělí mají obvykle až 32 zubů. Poslední čtyři zuby, které rostou v zadní části dásní, jeden v každém rohu čelisti, jsou známé jako zuby moudrosti. Ačkoli se naše zuby moudrosti obvykle objevují ve věku od 17 do 25 let, u některých lidí nemusí růst mnoho let.

Proč zuby moudrosti způsobují tolik bolesti?

V momentě, když se začnou objevovat zuby moudrosti, ústa by normálně již obsahovala 28 zubů. U mnoha dospělých těchto stávajících 28 zubů - včetně první a druhé stoličky - již zaplňují čelist a pro zuby moudrosti není místo. Ve výsledku mohou být vaše zuby moudrosti „zasaženy“, jakmile se objeví. Pokud by byl zub moudrosti zasažen, mohl by být zaseknutý pod úhlem proti vaší druhé stoličce. V důsledku toho se může objevit pouze částečně.

Bolest může být způsobena několika důvody:

  • Pokud se dáseň odhalí jen částečně, může dojít k jejímu infikování, zanícení a bolesti
  • Částečně odhalený zub moudrosti se také může kazit a způsobit bolesti zubů, protože může být obtížné jej čistit.

Jak můžete zmírnit bolest zubů moudrosti?

Zuby moudrosti nemusí být zasaženy, i když cítíte, že při růstu způsobují nepříjemný pocit.

Pokud však bolest přetrvává, je vhodné navštívit zubaře, který vám může zrentgenovat čelist, aby zjistil, zda byly zasaženy vaše zuby moudrosti. K léčbě bolesti může váš zubař doporučit odstranění jednoho nebo více zubů moudrosti. Důvody k odstranění zubu moudrosti mohou zahrnovat:

  • Zub nikdy nevyroste správně, protože v dásních není dostatek místa
  • Zub se odhalil jen částečně, a protože se obtížně čistí, může se zkazit
  • Vaše zuby moudrosti vám způsobují intenzivní nepohodlí a zneklidňující bolesti

Během čekání na odstranění zubů moudrosti a také po odstranění si můžete vzít lék proti bolesti, který má protizánětlivý účinek, jako je Nurofen.​ Může pomoci zmírnit bolesti zubů po dobu až 8 hodin.*

*Mehlisch a kol. 2010, Malmstrom a kol. 2004, Malmstom a kol. 1999. Sponzorováno RB.