Jak se liší podvrtnutí a natažení?

Natažení i podvrtnutí je způsobeno natažením nebo roztržením tkáně, ale u natažení je poraněnou tkání sval nebo šlacha, zatímco u podvrtnutí je tkání vaz.

Natažení

Akutní natažení se vyskytují bezprostředně po poranění svalu nebo šlachy. Mohlo by to být způsobeno pádem nebo vyvrtnutím (například těžkým přistáním po skoku) nebo přetažením, ke kterému může dojít při zvedání těžkého předmětu. Natažení může být také chronické, vyvíjející se v průběhu času z nadužívání svalů a šlach během dlouhodobého opakovaného pohybu.
Lidé s natažením mohou zažívat bolest, svalové záškuby, svalovou slabost, zánět nebo křeče. Svaly, které se obvykle namáhají, jsou v zádech, hamstringech, loktech (zejména při raketových sportech nebo házení) a rukou (zejména při sportech, které vyžadují uchopení, jako je gymnastika, golf nebo veslování).

Podvrtnutí

Podvrtnutí je způsobeno natažením a někdy natržením vazů. Typickými příznaky jsou bolest, modřiny, otoky a záněty. Klouby, které jsou nejvíce ohrožené podvrtnutím, se liší v závislosti na činnostech. Například skákání (jako přes překážky, při nohejbalu, volejbalu nebo basketbalu) nebo běh na nerovném povrchu může způsobit podvrtnutí chodidla, kolena nebo kotníku a pád na nataženou ruku může způsobit podvrtnutí zápěstí.

Jak vážné je moje podvrtnutí nebo natažení?

Závažnost těchto typů poranění je odstupňována od prvního do třetího stupně, v závislosti na rozsahu poškození tkáně.

První stupeň: Šlachy, svaly nebo vazy byly přetažené, ale nemusí být roztrhané nebo mohou být roztrhané jen mírně. Bolest je často mírná a obvykle se vyskytuje jen malý nebo žádný otok nebo tvorba modřin. Kloub postižený natažením nebo podvrtnutím prvního stupně byste měli být schopni zatížit, protože kloub je stále stabilní.

Druhý stupeň: Tkáňová vlákna byla natažena a částečně roztržena. Tato zranění jsou obvykle doprovázena modřinami, otoky a mírnou bolestí a můžete mít potíže s používáním postiženého kloubu nebo svalu.

Třetí stupeň: Jedná se o závažné natažení nebo podvrtnutí, při kterém je šlacha nebo vaz téměř úplně roztržena. Není divu, že tato zranění obvykle způsobují silné bolesti, otoky a modřiny a postiženou část těla nebudete moci použít. Tato natažení a podvrtnutí jsou vážná a často vyžadují chirurgický zákrok a rehabilitaci.

Pokud si nejste jisti závažností svého natažení nebo podvrtnutí nebo máte z jakéhokoli důvodu obavy, požádejte svého lékaře o radu.

Prevence podvrtnutí a natažení

  • Minimalizujte riziko uklouznutí a pádu tím, že budete nosit správnou obuv: ujistěte se, že vám dobře sedí, a pokud je běhoun opotřebovaný, vyměňte jej
  • Tejpovací pásky nebo ortézy mohou pomoci předejít zranění, zejména u lidí, kteří měli v minulosti podvrtnutí
  • Vyvarujte se běhu po nerovném povrchu
  • Necvičte ani nehrajte sporty, pokud jste unavení nebo máte bolesti
  • Při sportu používejte nebo noste ochranné pomůcky

Co mám dělat, když mám natažení nebo podvrtnutí?

RICE: RICE značí rest (odpočinek), ice (led), compression (komprese) a elevation (zvednutí). Je to první věc, kterou musíte udělat, pokud jste si zranili sval nebo kloub. Nejlepší je na nějakou dobu přestat cvičit a omezit další aktivity a na postiženou oblast umístit ledový obklad na 10 minut každé 1-2 hodiny, a v tom pokračovat až 48 hodin. Obvažte postižené místo nebo použijte elastický zábal ke kompresi - to pomáhá snížit otoky. Pokud je to možné, udržujte zraněné místo vyvýšené nad úroveň srdce položením na polštář. To také pomůže zmírnit otoky.

Léky proti bolesti: Volně prodejné léky proti bolesti, jako je Nurofen, mohou pomoci zmírnit bolesti po natažení nebo podvrtnutí. Léky proti bolesti, jako je Nurofen, jsou protizánětlivé, takže mohou také snížit zánět. Kromě formy tobolek či tablet jsou některé protizánětlivé léky dostupné ve formě náplastí, které lze aplikovat na pokožku v místě natažení nebo podvrtnutí.

Navštivte svého lékaře: Je vhodné nechat si natažení nebo podvrtnutí zkontrolovat, zvláště pokud si myslíte, že to může být zranění druhého nebo třetího stupně. Mírné natažení a podvrtnutí nemusí vyžadovat lékařskou pomoc, pokud se příznaky během prvních 24 hodin nezhorší, ale pokud máte pochybnosti, vyhledejte lékařskou pomoc.