Je zajímavé, že stres sám o sobě nemusí být nutně škodlivý. Ve skutečnosti vám trocha stresu může pomoci motivovat se k dosažení cílů a ambicí. Teprve když jste pod přílišným stresem, může vaše zdraví trpět a v některých případech může vést k vážnému onemocnění. Naštěstí existuje řada jednoduchých kroků, které můžete podniknout, abyste zvládali stres a stresové situace. Prvním krokem je rozpoznat příznaky stresu.

Jak zjistit, zda jste ve stresu?
Můžete si všimnout drobných změn ve způsobu, jakým každodenně fungujete, nebo ve způsobu, jakým přemýšlíte (můžete se přistihnout, že myslíte negativně na věci, u kterých jste normálně optimističtí). Někteří lidé zjistili, že stres ovlivňuje jejich držení těla; pokud máte napjatá, bolavá ramena a zádové svaly, můžete to být tím, že jste ve stresu. Zde je několik dalších příkladů jiných znaků, na které je třeba dávat pozor:

Zvýšená podrážděnost - pokud jste neobvykle výbušní nebo naštvaní a nejste si jisti proč

Zvýšená citlivost - rozpláčete se při maličkostech nebo se při kritice přehnaně bráníte?

Neobvykle nadměrné kouření nebo pití - to vše jsou běžné příznaky zvýšeného napětí

Obtížné usínání, nespavost nebo brzké ranní probuzení - nadměrné starosti mohou vážně narušit váš spánkový režim

Bolesti hlavy, svalové napětí, bolest nebo závratě

Potíže se soustředěním

Trávicí potíže, bolesti hlavy, žaludeční nevolnosti - to jen některé z fyzických projevů stresu

Pokud se u vás některý z těchto příznaků objevuje pravidelně, požádejte o radu svého lékaře.

Co můžete udělat pro zvládnutí stresu
Poté, co jste si uvědomili, že jste ve stresu, je důležité zjistit proč. Podívejte se blíže na to, co se ve vašem životě děje. Jste doma nebo v práci ve zvláště stresující situaci? Nebo máte co do činění se stresujícím člověkem?

Pokud příčina vašeho stresu není okamžitě zřejmá, můžete zkusit vést si deník pro zvládání stresu. Vezměte si ho s sebou kamkoli jdete a zaznamenejte si časy, kdy se cítíte stresovaní a proč. Jakmile zjistíte, co způsobuje váš stres, můžete se naučit ho zvládat. Zde jsou některé další techniky zvládání stresu:

Může být lákavé skrývat se před lidmi, místy nebo situacemi, které vás stresují. Ale toto je zřídka nejlepší způsob řešení stresu. Místo toho zkuste pozitivní konfrontaci - zatněte zuby, zhluboka se nadechněte a čelte situacím. To také pomůže zvýšit vaši sebevědomí.

Naučte se, jak ovládat myšlenky ve své mysli pomocí pozitivního sebepoznání. Myslete pozitivně, místo toho, abyste si říkali „Nezvládnu to“, řekněte „Zvládnu to“ nebo „Jsem v klidu a mám vše pod kontrolou“.

Využijte podpory rodiny a přátel - když v sobě budete zadržovat pocity, bude se to jen zhoršovat. Mluvte o tom s lidmi. A pokud se nechcete podělit se svými nejbližšími, můžete mluvit s lékařem nebo poradcem.
Pokud se cítíte ve stresu, protože máte příliš mnoho práce, můžete se naučit techniku řízení času. Zkuste techniku určování priorit úkolů: naléhavé; důležité; důležité a naléhavé; a nenaléhavé a nedůležité. Postupně pak postupujte podle nejdůležitějších úkolů.

Cvičte a naučte se dýchací nebo relaxační techniky: meditace, jóga, tai chi a pilates jsou dobré způsoby, jak pomoci zklidnit tělo i mysl.