Nurofen pro děti obsahuje ibuprofen, který poskytuje rychlou a účinnou úlevu od bolesti a snížení horečky u kojenců a dětí.

V nabídce je pět druhů léků:

 • Perorální suspenze pro kojence a malé děti ve věku od 3 měsíců
 • Čípky určené k rektálnímu použití pro děti od 3 měsíců nebo 2 let
 • Koncentrovanější perorální suspenze pro starší děti ve věku od 6 let
 • Tablety rozpustné v ústech pro děti od 6 let
 • Měkké žvýkací tobolky pro děti od 7 let

Všechny přípravky v lékové formě perorální suspenze v této produktové řadě jsou dodávány s dávkovací stříkačkou nebo dávkovací lžičkou pro snadné dávkování, což usnadňuje podávání správné dávky vašemu dítěti.

Před použitím:

 • Nejprve se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud je vašemu dítěti méně než 12 měsíců
 • Vždy si přečtěte příbalový leták
 • Ujistěte se, že používáte lék a dávku vhodnou pro tělesnou hmotnost a věk vašeho dítěte

Pohled na řadu Nurofen pro děti

Mezi příznaky předávkování může patřit pocit na zvracení, bolest břicha, zvracení (se stopami krve), zvonění v uších, zmatenost a mimovolní kmitavý pohyb očí nebo méně často průjem. Po podání vysokých dávek byly hlášeny krvácení z trávicího traktu, neklid, poruchy vidění, nízký krevní tlak, selhání ledvin, spavost, bolest na hrudi, bušení srdce, ztráta vědomí, křeče (zejména u dětí), slabost a závrať, krev v moči, pocit chladu a potíže s dýcháním.

Jak poznám, jakou dávku Nurofenu pro děti mám podát svému dítěti?

Nurofen pro děti 20 mg/ml řada od 3 měsíců: se užívá ke snížení horečky (včetně horečky vzniklé po očkování), dále k tlumení mírných až středně silných bolestí, jako jsou bolest hlavy, bolest zubů nebo uší, bolest v krku a bolest spojená s podvrtnutím nebo zhmožděním. V případě bolesti uší se vždy poraďte s lékařem a přípravek užívejte pouze na základě jeho doporučení.

Je bezbarvý a bez cukru a je k dispozici v jahodové a pomerančových příchutích.

Nurofen pro děti čípky od 3 měsíců: je určený k symptomatické léčbě horečky, včetně horečky po očkování; mírné až středně silné bolesti, jako je bolest hlavy, bolest zubů, bolest uší, bolest v krku, bolesti při prořezávání zubů, pooperační bolest a bolest při zranění měkkých tkání (pohmoždění, podvrtnutí apod.) a dále bolestí a horečky provázejících nachlazení a chřipku. U bolesti uší se přípravek užívá pouze na doporučení lékaře. Čípky doporučujeme v případě, že perorální (ústy) podání léku není vhodné, například pokud pacient zvrací.

Nurofen pro děti 40 mg/ml řada od 6 let: koncentrovanější formule, která umožňuje užít menší objem suspenze, protože starší děti mohou potřebovat větší dávku ibuprofenu. Poskytuje rychlou a účinnou úlevu od horečky, mírných až středně silných bolestí (bolest hlavy, bolest v krku, bolest zubů, bolesti při podvrtnutí nebo zhmoždění).

Je také bezbarvý a bez cukru a je k dispozici v jahodové a pomerančové příchuti.

Tablety Nurofen pro děti Active od 6 let: tablety dispergovatelné v ústech. Nurofen pro děti Active se užívá k k tlumení mírných a středně silných bolestí jako jsou bolest hlavy, bolest zubů, bolest zad a pooperační bolest. Dále se tento přípravek užívá u bolesti a horečky spojené s nachlazením a chřipkou, bolesti při zánětu středního ucha, bolesti v krku, svalové bolesti a bolesti při úrazu měkkých tkání jako je podvrtnutí nebo pohmoždění; při horečce (včetně horečky vzniklé po očkování). V případě bolesti uší se vždy poraďte s lékařem a přípravek užívejte pouze na základě jeho doporučení.

Měkké žvýkací tobolky Nurofen Junior Pomeranč lék pro děti od 7 let, který se snadno žvýká. Bez nutnosti zapíjení. Je to skvělá volba pro úlevu od mírné až středně silné bolesti bolesti a horečky pro děti, které již nechtějí užívat suspenzi , ale stále je pro ně obtížné spolknout tablety.

Jakou dávku bych měl/a podát svému dítěti?

Perorální suspenze:

Doporučená dávka Nurofenu pro děti se liší v závislosti na tělesné hmotnosti dítěte. Začněte výběrem nejvhodnějšího produktu pro vaše dítě, poté zkontrolujte dávkovací tabulku na obalu a určete správnou dávku pro hmotnost a věk vašeho dítěte.
Vzhledem k tomu, že správné množství dávky je určeno podle hmotnosti, lze u dětí od 3 měsíců do 12 let používat obě řady perorálních suspenzí Nurofen pro děti, pokud jsou dodrženy pokyny pro dávkování. V souladu s tím mají obě řady pokyny pro dávkování pro děti od 3 měsíců do 12 let.
Doporučená denní dávka přípravku je 20 – 30 mg/kg hmotnosti během 24 hodin v 3-4 jednotlivých dávkách. Dávky by měly být podávány podle potřeby každých 6–8 hodin.

Čípky:

Nurofen pro děti 60 mg čípky se smí podávat pouze dětem starším 3 měsíců s tělesnou hmotností nejméně 6 kg. Maximální jednotlivá dávka nemá přesáhnout 10 mg/kg tělesné hmotnosti. Interval mezi jednotlivými dávkami nesmí být kratší než 6 hodin. Maximální celková denní dávka ibuprofenu je 20 - 30 mg/kg tělesné hmotnosti rozdělená do tří až čtyř jednotlivých dávek.

Dávkování:

Tělesná hmotnost dítěte (věk) / Dávka / Jak často:

 • 6-8 kg (3 až 9 měsíců) / 1 čípek / V případě potřeby podejte další čípek po minimálně 6-8 hodinách, ne více než 3 čípky během 24 hodin.
 • 8-12,5 kg (9 měsíců až 2 roky) / 1 čípek / V případě potřeby podejte další čípek po minimálně 6 hodinách, ne více než 4 čípky během 24 hodin.

Nurofen pro děti 125 mg čípky se smí podávat pouze dětem starším 2 let s tělesnou hmotností nejméně 12,5 kg.

Dávkování:

 • hmotnost dítěte 12,5 až 17 kg (2 až 4 roky): 1 čípek, případě potřeby podejte další čípek po minimálně 6 - 8 hodinách, ne více než 3 čípky během 24 hodin.
 • hmotnost dítěte 17 až 20,5 kg (4 až 6 let): 1 čípek, v případě potřeby podejte další čípek po minimálně 6 hodinách, ne více než 4 čípky během 24 hodin.

Čípky jsou určeny k podání do konečníku; nutno zavádět špičkou napřed. Pro lepší podání lze čípek nejprve zahřát v dlaních.

Nurofen pro děti Active
Tablety dispergovatelné v ústech:

Přípravek je určen pro děti od 6 let s tělesnou hmotností nad 20 kg.

Nechte tabletu rozpustit na jazyku a pak polkněte. Není nutné ji zapíjet tekutinou.
Děti 6 - 9 let (přibližně 20 - 30 kg tělesné hmotnosti): první dávka jsou 2 tablety, dále 1 až 2 tablety (odpovídá 100 - 200 mg ibuprofenu), celková denní dávka je až 6 tablet (odpovídá 600 mg ibuprofenu).
Děti 10 - 12 let (přibližně 31 - 40 kg tělesné hmotnosti): první dávka jsou 3 tablety, dále 1 až 3 tablety (odpovídá 100 - 300 mg ibuprofenu), celková denní dávka je až 9 tablet (odpovídá 900 mg ibuprofenu). Odstup mezi jednotlivými dávkami je 6 - 8 hodin.

Žvýkací měkké tobolky

Doporučená dávka je určena podle věku vašeho dítěte následovně.

Hmotnost dítěte (kg) Věk (roky) Jednotlivá dávka Maximální denní dávka
20 ‑ 29 7-9 2 tobolky 6 tobolek
30 ‑ 40 10-12 3 tobolky 9 tobolek
Jednotlivé dávky se mají podávat přibližně každých 6 až 8 hodin, (nebo minimálně v intervalu 6 hodin mezi jednotlivými dávkami) v případě potřeby.

Je důležité nepřekračovat uvedenou dávku a ujistěte se, že je před polknutím přípravek důkladně rozžvýkán. Přestože žvýkací měkké tobolky Nurofen lze užívat i bez vody, vaše dítě by mělo i nadále přijímat dostatek tekutin, aby zvládlo bolest nebo horečku.

Rozpoznání bolesti u dětí

Je nevyhnutelné, že vaše dítě občas zažije nějakou bolest - ať už je to kvůli nemoci, drobným úrazům nebo běžným situacím při dospívání, jako je růst zubů.

Mezi běžné příčiny bolesti u dětí patří:

 • Bolest ucha
 • Kašel a bolest v krku
 • Růst zubů a bolest zubů
 • Bolesti hlavy a migréna
 • Natažení a podvrtnutí
 • Horečka

Velmi malé děti vám nemohou říci, když mají bolesti. Mezi příznaky, na které si dávat pozor patří:

 • Pláč, křik a šklebení se
 • Změny ve spánkovém režimu a stravovacích návycích
 • Zamlklost a uzavření se
 • Neklid

Nurofen pro děti a zvládání bolesti

Mírnou až střední bolest a horečku lze zmírnit volně prodejními léky, jako je Nurofen, podávanými v dávkách odpovídajících tělesné hmotnosti a věku.

Nurofen pro děti 20 mg/ml je určen pro děti a kojence. Obsahuje ibuprofen, který začíná poskytovat úlevu od horečky už po pouhých 15* minutách[1] a účinkuje až 8 hodin[2].

Kdy navštívit lékaře

Léky mohou na chvíli zmírnit bolest, ale nevyřeší základní příčinu bolesti.

Pokud bolest vašeho dítěte trvá déle než několik hodin, nebo se zdá, že je velmi silná, nebo pokud se vaše dítě zjevně necítí dobře, je důležité navštívit lékaře. V případě pochybností vždy navštivte svého lékaře.

Odkazy:

[1] Pelen F a kol. Ann Pediatr 1998; 45(10): 719–28, financováno Reckittem Benckiserem.

[2] Autret-Leca a kol. Curr Med Res Opin 2007; 23(9): 2205–11, financováno Reckittem Benckiserem.