Klíčová fakta o Nurofenu a nežádoucích účincích na žaludek

  • pokud se Nurofen užívá podle pokynů z příbalových informací, je nepravděpodobné, že by způsobil žaludeční potíže,
  • pokud se Nurofen užívá podle pokynů z příbalových informací, je žaludku snášen podobně jako paracetamol,
  • neužívejte Nurofen, pokud jste někdy měli vřed žaludku, dvanáctníku nebo se u vás objevilo krvácení z trávicího traktu.

Pokud potřebujete dlouhodobé řešení úlevy od bolesti, navštivte svého lékaře. Dlouhodobé užívání NSAID může u některých lidí způsobit žaludeční potíže.

Jaké jsou možné nežádoucí účinky NSAID na žaludek?

Ve vzácných případech mohou NSAID, jako je ibuprofen, způsobit mírné nežádoucí účinky související se žaludkem, jako jsou zažívací potíže, pálení žáhy, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, bolest žaludku a průjem. Závažnější nežádoucí účinky zahrnují vředy, krvácení či perforace žaludku nebo střeva, ale tyto potíže jsou obvykle spojeny s dlouhodobým užíváním NSAID ve vysokých dávkách (nad 1200 mg/den).

Způsobuje ibuprofen žaludeční potíže jako jiné NSAID?

Ne všechny NSAID jsou stejné. Ibuprofen způsobuje méně nežádoucích účinků, než jiné protizánětlivé léky proti bolesti, pokud je užíván podle návodu v přípalových informacích. Dávkování a doba užívání volně prodejných léků.

Klinické studie potvrzují, že:

  • při nízkých dávkách způsobuje ibuprofen méně nežádoucích účinků než jiné NSAID, včetně diklofenaku, naproxenu a aspirinu,
  • při dávkování určeném pro volný prodej mají ibuprofen a paracetamol podobnou míru vyskytu nežádoucích účinků souvisejících s žaludkem.

Žaludeční problémy jsou pravděpodobnější při dlouhodobém (delším než 3 dny) užívání NSAID ve vysokých dávkách (nad 1200 mg / den). Pokud potřebujete dlouhodobé řešení úlevy od bolesti, navštivte svého lékaře nebo lékárníka.

Jaký má dlouhodobé užívání NSAID vliv na žaludek?

Protizánětlivé léky tišící bolest, jako je ibuprofen, působí tak, že dočasně blokují produkci chemických látek způsobujících bolest (prostaglandinů). Prostraglandiny v místě bolesti aktivují okolní nervová zakončení která informují mozek o místě a intenzitě bolesti.

Prostaglandiny také pomáhají chránit žaludeční sliznici. U některých lidí může dlouhodobé potlačení produkce prostaglandinů narušit tento ochranný mechanismus a umožnit vznik žaludečních vředů.

Pokud se Nurofen užívá podle pokynů z přibalových informací (krátkodobě a v nízkých dávkách), dojde ke krátkodobému potlačení produkce prostaglandinů, takže existuje jen velmi malá pravděpodobnost vzniku žaludečních potíží.

Pokud potřebujete dlouhodobé řešení úlevy od bolesti, navštivte svého lékaře nebo lékárníka.