Tipy na uklidnění dětí, jimž rostou zuby

Je to nádhera, když spatříte první bílý zoubek svého děťátka, ale nejde vždy o bezproblémovou záležitost, protože růst zubů může být příčinou mnoha nepříjemností. Zoubky se totiž prořezávají bolavými, zarudlými dásněmi. Obecně se tato situace nazývá růst zubů. Růst zubů může být někdy poměrně stresující a neexistují žádná daná pravidla, kdy by zuby měly začít růst. Navíc se pocity jednotlivých dětí výrazně liší. Proto je důležité získat informace o tom, jak rozpoznat, kdy zuby začínají růst. Neméně důležité je také vědět, jak dítěti ulevit od bolesti.

KDY SE OBJEVÍ PRVNÍ ZUBY MÉHO DÍTĚTE?

První zoubky začínají dítěti růst, když je ještě v děloze matky, ale viditelně o sobě dají vědět až přibližně v 6 měsících věku. U některých dětí k tomu může dojít výrazně dřív, u jiných podstatně později, ani v jednom případě však není žádný důvod k obavám.

První zuby, které se začnou prořezávat dásněmi, bývají spodní přední zuby, jimž se říká řezáky. Těsně po nich se objeví horní přední zuby. Stoličky se prořezávají jako poslední.

Ve věku 2,5 roku již děti obvykle mají všechny zuby, i když existují výjimky i z tohoto pravidla.

JAKÉ JSOU PROJEVY BOLESTI SPOJENÉ S PROŘEZÁVAJÍCÍMI SE ZOUBKY?

Než se objeví první zub, projevy růstu zubů mohou být následující:

  • zarudlé tváře,
  • horečka,
  • citlivé, zarudlé dásně,
  • výrazné slintání,
  • snaha kousat do všeho, co najde,
  • pláč,
  • odmítání jídla,
  • buzení se v noci s pláčem.

Někdy se vám může podařit zahlédnout prořezávající se zub, nebo můžete na dásni dítěte cítit hrbolek.

JAK MOHU TIŠIT BOLEST DÍTĚTE SPOJENOU S RŮSTEM ZUBŮ

Časté chování a objímání dítěti, jemuž rostou zuby, vždy pomůže. Děti v této situaci také rády do něčeho kousají, takže pomůže dát dítěti něco tvrdého, např. kousací kroužek. Užitečným tipem je zchladit kousací kroužek v lednici, což bude mít pro dítě obzvlášť zklidňující účinek.

Pokud se dítě trápí a nelze ho ničím upokojit, můžete popřemýšlet o podání léku proti bolesti. Nurofen pro děti neobsahuje cukr, barviva a přináší úlevu od bolesti až na 8 hodin. Lze ho podávat dětem od 3 měsíců věku a tělesnou hmotností od 6 kg.