Breadcrumbs

Běžné příčiny bolestí

Bez ohledu na to, zda je vám 18 nebo 80 let, většina z nás někdy v životě trpěla bolestí. V některých případech je více než jasné, odkud vycházejí, např. u bolestí zad nebo menstruační  bolesti. Nicméně občas trpíme bolestmi, které zjevně nemají jasnou příčinu či zdroj. Zjištění toho, co běžné bolesti způsobuje, vám pomůže vyrovnat se s nimi. 

Proč mám bolesti?

Bolestí vám tělo přirozeně říká, že něco není v pořádku. Bolesti mohou mít mnoho příčin.

Namožení a výrony

Po těžkém zápase či dokončení fyzicky náročných činností doma či v práci nás často bolí snad všechny svaly v těle.

K nejrůznějším namožením a výronům dochází, když jsme svaly, klouby a úpony přetížili, nedostatečně rozcvičili nebo používali příliš často. Poškození těchto měkkých tkání často provází zánět.

Namožení či natažení svalů může být i důsledkem napětí či stresu, špatné polohy při sezení nebo nesprávného postavení při zvedání břemen. Může jít i o důsledek dlouhodobých či opakovaných pohybů při psaní na stroji nebo klávesnici či prostě psaní perem.

Infekce

Vyrovnávat se s velmi nepříjemnými příznaky kašle a nachlazení, např. zimnicí, horečkou a bolestí v krku, není snadné. Tělo však může být rozbolavělé i v důsledku infekce. Tyto bolesti těla se často popisují jako tupá, neustávající bolest v celém těle.

Bolesti svalů však mohou být důsledkem toho, že váš imunitní systém uvolňuje do těla chemické látky, aby vám pomohl bojovat s infekcí. Tyto chemické látky se mohou přichytit na nervová zakončení, která poté vyšlou signály bolesti do mozku.

Komplexnější problémy

Bolesti těla mohou být také výsledkem komplexních, dlouhodobých problémů. Například nervová bolest (neuropatická bolest) signalizuje, že mohlo dojít k poškození míchy. Tělo tyto kolísavé signály rozpoznává a interpretuje jako bolesti či jiné pocity, např. brnění nebo necitlivost.

Lidé s tzv. fibromyalgickým syndromem mohou trápit dlouhodobé bolesti těla, únava a problémy se spánkem.

Co mi přinese úlevu od bolestí těla?

Bolest obvykle v těle funguje jako systém brzkého varování, takže (je-li to možné) je vždy záhodno soustředit se na zdroj bolesti. To může zahrnovat změnu polohy a rozložení stolu v kanceláři, abyste dokázali zlepšit držení těla při sezení a snížili přetíženost rukou a zápěstí.

Pokud již došlo k namožení svalu či výronu:

  • nechte danou část těla odpočinout,
  • během prvních pěti dní podnikněte kroky ke snížení intenzity otoku a zánětu – dodržujte princip RICE (Rest, Ice, Compress, Elevate, tedy Odpočinek, led, stlačení, zvednutí) nebo užívejte lék tišící bolest, např. Nurofen.,
  • po několika prvních dnech může přinést významnou úlevu terapie teplem,
  • zkuste nenáročnou fyzickou aktivitu jako chůzi nebo plavání,
  • zajděte si na masáž, jež vám pomůže uvolnit svaly.

Kdy by vás bolesti měly začít znepokojovat

Ve většině případů může k přirozenému zotavení výrazně přispět odpočinek, mírný pohyb a zdravá strava. Léky tišící bolest, např. Nurofen, mohou přinést dočasnou úlevu od bolestí, aby vás zcela nevyřadily z aktivního života.

U některých lidí může být příčinou neustávající bolesti například dědičné onemocnění, případně dlouhodobý problém typu cukrovky nebo artritidy.

Pokud bolest přetrvává i po několika dnech, neignorujte ji – co nejdříve navštivte lékaře nebo lékárníka.

Léky obsahují ibuprofen. K vnitřnímu užití. Tablety, kapsle a suspenzi užijte ústy. Čípky jsou k vnějšímu užití, zaveďte do konečníku. Před použitím léku si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře či zdravotnického pracovníka. Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Osobní údaje vždy uchováváme v naprostém bezpečí. Klikněte zde a přečtěte si naše Zásady ochrany osobních údajů.