Breadcrumbs

Menstruační bolest je peklo

Trápí-li vás bolest při menstruaci, nejste v tom sama! Menstruační  bolesti zažila většina žen. Ve skutečnosti jde o nejběžnější gynekologický problém, s nímž se mladé ženy musejí vyrovnat. Ženy, které trpí bolestí při menstruaci, to obvykle zjistí již po několika letech poté, co začaly menstruovat.

Intenzita menstruačních bolestí  se může líšit, ale čím je silnější, tím větší má dopad na schopnost věnovat se každodenním činnostem, např. chození do školy nebo do práce. Bolesti jsou obvykle nejsilnější hned po začátku menstruace a další 2 až 3 dny postupně ustupují.

Co je příčinou menstruační bolesti?

Menstruační bolest způsobují přírodní chemické látky, prostaglandiny, které se během menstruace uvolňují v děloze . Některé ženy mají vyšší úroveň prostaglandinů než jiné (ačkoli není známo, proč tomu tak je), a tak menstruačními bolestmi trpí daleko pravděpodobněji. 

Prostaglandiny vyvolávají kontrakci svalů v děložní stěně, což žena pociťuje jako křeče v podbřišku . Úroveň prostaglandinů je nejvyšší těsně před začátkem menstruace. Právě proto je bolest při menstruaci nejobvyklejší a nejsilnější právě v tomto okamžiku. Po jednom nebo dvou dnech se hladina prostaglandinů sníží a bolest obvykle odezní. 

Prostaglandiny mohou být příčinou více problémů, než jenom menstruační křeče

Ne všechny menstruační bolesti jsou stejné

Ve skutečnosti jsou dva typy bolesti při menstruaci:

Primární dysmenorea
 Tímto termínem se označuje bolest, kterou většina žen pociťuje během menstruace. Obvykle začíná jeden až dva roky poté, co žena začíná menstruovat a s věkem pomalu ustupuje. Mnoho žen zjistí, že po porodu nebo při užívání hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti nebo kroužek) představuje menstruační  bolest menší problém.

Sekundární dysmenorea 
Tato menstruační bolest je způsobena poruchou v reprodukčním systému, např. adhezí nebo myomy. Sekundární dysmenorea se vyskytuje u přibližně jedné z deseti žen trpící menstruačními bolestmi. Na rozdíl od primární dysmenorey začíná sekundární dysmenorea v pozdějším věku a s věkem se dále zhoršuje. Bolest může navíc začínat již před menstruací a neustávat během ní ani po ní.

Úleva od menstruační bolesti  

Existuje mnoho opatření, jak si od bolesti při menstruaci ulevit:

  • Přestaňte kouřit: Kouření menstruační bolest zhoršuje, což je dalším důvodem, proč s ním přestat,
  • Stravujte se zdravě: V období kolem  menstruace omezte konzumaci kávy a alkoholu a vyvarujte se konzumace tučných pokrmů a průmyslově zpracovaných potravin. Jezte více ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva a ryb, obzvlášť lososy, tuňáky a sardinky (jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny),
  • Cvičte: Dobrým nápadem je pravidelné cvičení mezi obdobími menstruace. Během menstruace zkuste protahující cvičení a chůzi, čímž si ulevíte od bolesti,
  • Léky utišující bolest: Léky utišující bolest snižující účinky prostaglandinů jsou při menstruační bolesti velmi účinné. Těmito léky utišujícími bolest jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL) a patří k nim ibuprofen, účinná látka léků Nurofen. Tyto léky utišující bolest se zaměřují na příčinu bolesti při menstruaci, a tak jsou z hlediska úlevy od menstruačních bolestí účinnější než běžné léky utišující bolest, jako je paracetamol,
  • Doplňky stravy: Některým lidem při menstruační bolesti pomáhá užívání hořčíku, rybího tuku, vitaminu B1 nebo vitaminu B6. Pomoci mohou i jiné doplňky stravy či byliny, např. ploštičník hroznatý, andělika čínská, pupalkový olej a drmek obecný, tj. Vitex agnus castus,
  • Odpočívejte a pečujte o sebe: Velmi efektivní mohou být relaxační techniky, jóga, meditace, akupunktura, odpočinek v posteli a jednoduchá opatření jako používání zahřívací lahve nebo nahřívacího polštářku. Při nevolnosti a nadýmání může pomoci bylinný čaj, např. se zázvorem nebo s mátou.

Je bolest při menstruaci důvodem k obavám? 

Pro většinu žen představuje bolest během menstruace přirozenou součást života. Obvykle odezní během několika dní.

Je nutné se obrátit na lékaře, pokud bolest při menstruaci:

  • neustává ani po požití léků proti bolesti a dalších opatřeních a má negativní dopad na váš každodenní život a práci,
  • zhoršuje se s věkem, to může naznačovat, že menstruační bolest způsobuje něco jiného než běžný menstruační cyklus,
  • trvá déle než samotná menstruace.

Léky obsahují ibuprofen. K vnitřnímu užití. Tablety, kapsle a suspenzi užijte ústy. Čípky jsou k vnějšímu užití, rektální podání. Před použitím léku si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře či zdravotnického pracovníka. Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Tyto informace jsou pouze obecné a nejsou určeny jako náhrada pokynů lékaře.

Diagnózu vždy přenechte lékaři a navštivte ho, pokud u vás či vašeho dítěte přetrvávají příznaky.

Osobní údaje vždy uchováváme v naprostém bezpečí. Klikněte zde a přečtěte si naše Zásady ochrany osobních údajů.