Je bezpečné užívat Nurofen, když jsem těhotná?

Během prvních 6 měsíců vašeho těhotenství nesmíte užívat Nurofen, pokud vám to nedoporučí váš lékař. Nurofen vůbec neužívejte během posledních 3 měsíců těhotenství.

Těhotenství je období, kdy je potřeba k užívání léků přistupovat obzvlášť obezřetně. Některé léky, které jsou vhodné pro dospělé i děti, by těhotné ženy neměly užívat. Pokud jste nedávno zjistila, že jste těhotná, navštivte lékaře a konzultujte s ním, jaké léky jsou pro vás vhodné, a jaké nikoli.

Váš lékař vám také poradí ohledně možností úlevy od bolesti, aby vám mohly pomoci účinně zvládat bolest během těhotenství a umožnil vašemu dítěti dobrý start do života.

Klíčová fakta o Nurofenu a těhotenství

  • Bez výslovného doporučení vašeho lékaře neužívejte Nurofen během prvních 6 měsíců těhotenství.
  • Nurofen nesmíte vůbec  užívat během posledních 3 měsíců těhotenství.
  • Existují jiné léky proti bolesti, které je možné užívat během těhotenství. Promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem a zjistěte, co pro vás může být to pravé.
  • Některé produkty Nurofen obsahují sodík. Jste-li na dietě s nízkým obsahem sodíku, poraďte se před užíváním Nurofenu se svým lékařem.

 

Léky obsahují ibuprofen. K vnitřnímu užití. Užijte ústy. Před použitím léku si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře či zdravotnického pracovníka. Informace uvedené na těchto internetových stránkách nejsou určeny k diagnostice nebo předepisování léků. Ve všech otázkách týkajících se zdraví, prosím, kontaktujte svého lékaře.

Proč se mám vyvarovat užívání Nurofenu během těhotenství?

Účinnou látkou léku Nurofen je ibuprofen. Ibuprofen patří do skupiny léčiv s názvem nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL). V rámci některých studií bylo zjištěno, že pokud se NSPZL užívají v raných stádiích těhotenství, může dojít ke zvýšení rizika potratu. V pozdějších stádiích těhotenství mohou NSPZL ovlivnit nedovyvinuté ledviny a oběhovou soustavu dítěte.

Kdy budu opět moci začít užívat ibuprofen?

Pokud vám to doporučil lékař, můžete ibuprofen začít užívat po porodu, a to i během kojení. Vždy to však nejdříve konzultujte s lékařem nebo zdravotníkem. 

Alternativy ibuprofenu během těhotenství

Existují způsoby, jak během těhotenství řešit bolesti bez užívání ibuprofenu či jiných NSPZL. Co se týká rady ohledně úlevy od bolesti během těhotenství, promluvte si s lékařem nebo lékárníkem. Rozhodně jim sdělte, že jste těhotná, aby mohli doporučit možnosti úlevy od bolesti, které jsou vyhovující pro vás i pro ještě nenarozené dítě.