Co je paracetamol? K čemu se paracetamol používá?

Paracetamol (známý také jako acetaminofen) je známý lék, který se běžně používá k tišení bolesti a snížení horečky. Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) považuje paracetamol za nezbytný lék používaný v základním zdravotnickém systému.

Produkty s paracetamolem se prodávají pod celou řadou komerčních názvů a používají se v řadě farmateutických formulací určených k tišení bolesti a úlevě při nachlazení pro děti i dospělé.


Léky řady Nurofen obsahují ibuprofen. K vnitřnímu užití. Tablety, kapsle a suspenzi užijte ústy. Čípky jsou k vnějšímu užití, zaveďte do konečníku. Před použitím léku si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře či zdravotnického pracovníka. Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Jak paracetamol působí?

Nikdo přesně neví, jak paracetamol působí, ale vědci se shodují, že působí především na centrální nervovou soustavu (mozek a míchu). Má se za to, že paracetamol snižuje intenzitu signálů bolesti do mozku. Může také zamezovat uvolňování látek zvyšující pocit bolesti a teploty, tedy prostaglandinů.

Paracetamol lidé obecně velmi dobře snášejí v nízkých dávkách. Jde o volně prodejný lék snižující bolest.

K čemu se paracetamol používá?

V dávkách obsažených ve volně prodejných lécích se paracetamol běžně používá, aby ulevil od bolesti a nepříjemných stavů spojených s následujícími problémy:

 • bolesti hlavy (např. migrény, tenzní bolesti hlavy),
 • bolesti svalů (např. namožení, výrony, úrazy při sportu),
 • bolest zad,
 • bolest zubů,
 • bolesti svalů,
 • artritida (včetně osteoartritidy),
 • příznaky chřipky a nachlazení ,
 • horečka.

Historie paracetamolu

Paracetamol by vynalezen v roce 1893 a byl uveden na trh jako lék na předpis v roce 1953. Bez lékařského předpisu se paracetamol začal prodávat až v roce 1959.

Dnes se paracetamol používá jako volně prodejný léčivý přípravek k tišení bolesti a snížení horečky.

Paracetamol v. ibuprofen: jak se liší?

Léky tišící bolest, které se prodávají v lékárnách a někde i v běžných obchodech, lze rozdělit do dvou skupin:

 • ty, které účinkují především v místě bolesti,
 • ty, které působí především na centrální nervovou soustavu (mozek a míchu).

Paracetamol je jiný typ léku tišícího bolest než nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL) a aspirin. Má se za to, že paracetamol působí především na centrální nervovou soustavu, zatímco ibuprofen, aspirin a další NSPZL působí především v místě bolesti.

Jak se liší? Ibuprofen v. paracetamol

 

Ibuprofen

Paracetamol

Typ léku

NSPZL (NSAID):

Antipyretikum

Analgetikum

Antiflogistikum

Antipyretikum, analgetikum

Jak působí

Blokuje signály bolesti v místě bolesti 

Má se za to, že působí především centrálně a snižuje intenzitu signálů bolesti

Upozornění

Při dodržování dávkování má paracetamol málo nežádoucích účinků. Než však začnete užívat paracetamol, navštivte lékaře:

 • pokud máte problémy s játry nebo ledvinami,
 • pokud užíváte jiné léky, a to včetně léků zakoupených bez předpisu v lékárně či běžném obchodě. Některé léky mohou mít s paracetamolem vzájemné interakce.

Neužívejte paracetamol:

 • máte-li alergii na paracetamol,
 • déle než několik dní po sobě, kromě případů, kdy to doporučí lékař.

Předávkování paracetamolem

Pokud máte pocit, že jste se mohli paracetamolem předávkovat, vyhledejte ihned lékaře nebo nejbližší zdravotnické zařízení. Předávkování paracetamolem může způsobit vážné poškození až selhání jater. V případě předávkování je nezbytná okamžitá lékařská pomoc, i když nejsou přítomny žádné příznaky předávkování.