Způsobuje Nurofen (ibuprofen) žaludeční potíže?

Většině lidí užívání léku Nurofen v doporučených dávkách a po doporučenou dobu užívání nezpůsobí žaludeční potíže.

Nurofen obsahuje ibuprofen, lék proti bolesti, který patří do skupiny léků nazývaných nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Léky obsahují ibuprofen. K vnitřnímu užití. Užijte ústy.

Ibuprofen je  žaludkem snášen  stejně dobře  jako paracetamol, pokud se užívá podle pokynů v příbalových informacích. To znamená nepřekračování doporučené dávky a neužívání Nurofenu déle než 3 dny bez porady s lékařem

Nurofen byste neměli užívat v případě, že jste v minulosti měli žaludeční vřed nebo žaludeční potíže. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem ohledně dalších možností pro úlevu od bolesti.

 

Klíčová fakta o Nurofenu a nežádoucích účincích na žaludek

  • pokud se Nurofen užívá podle pokynů z příbalových informací, je nepravděpodobné, že by způsobil žaludeční potíže,
  • pokud se Nurofen užívá podle pokynů z příbalových informací, je žaludku snášen podobně jako paracetamol,
  • neužívejte Nurofen, pokud jste někdy měli vřed žaludku, dvanáctníku nebo se u vás objevilo krvácení z trávicího traktu

Pokud potřebujete dlouhodobé řešení úlevy od bolesti, navštivte svého lékaře. Dlouhodobé užívání NSAID může u některých lidí způsobit žaludeční potíže.

Před použitím léku si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem

Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře či zdravotnického pracovníka. Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Jaké jsou možné nežádoucí účinky NSAID na žaludek?

Ve vzácných případech mohou NSAID, jako je ibuprofen, způsobit mírné nežádoucí účinky související se žaludkem, jako jsou zažívací potíže, pálení žáhy, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, bolest žaludku a průjem. Závažnější nežádoucí účinky zahrnují vředy, krvácení či perforace žaludku nebo střeva, ale tyto potíže jsou obvykle spojeny s dlouhodobým užíváním NSAID ve vysokých dávkách (nad 1200 mg/den).

 

Způsobuje ibuprofen žaludeční potíže jako jiné NSAID?

Ne všechny NSAID jsou stejné. Ibuprofen způsobuje méně nežádoucích účinků, než jiné protizánětlivé léky proti bolesti, pokud je užíván podle návodu v přípalových informacích. Dávkování a doba užívání volněprodejných léků.

Klinické studie potvrzují, že:

  • při nízkých dávkách způsobuje ibuprofen méně nežádoucích účinků než jiné NSAID, včetně diklofenaku, naproxenu a aspirinu,
  • při dávkování určeném pro volný prodej mají ibuprofen a paracetamol podobnou míru vyskytu nežádoucích účinků souvisejících s žaludkem.

Žaludeční problémy jsou pravděpodobnější při dlouhodobém (delším než 3 dny) užívání NSAID ve vysokých dávkách (nad 1200 mg / den). Pokud potřebujete dlouhodobé řešení úlevy od bolesti, navštivte svého lékaře nebo lékárníka.

Jaký má dlouhodobé užívání NSAID vliv na žaludek?

Protizánětlivé léky tišící bolest, jako je ibuprofen, působí tak, že dočasně blokují produkci chemických látek způsobujících bolest (prostaglandinů). Prostraglandiny v místě bolesti aktivují okolní nervová zakončení která informují mozek o místě a intenzitě bolesti..


Prostaglandiny také pomáhají chránit žaludeční sliznici. U některých lidí může dlouhodobé potlačení produkce prostaglandinů narušit tento ochranný mechanismus a umožnit vznik žaludečních vředů.


Pokud se Nurofen užívá podle pokynů z přibalových informací(krátkodobě a v nízkých dávkách), dojde ke krátkodobému potlačení produkce prostaglandinů, takže existuje jen velmi malá pravděpodobnost vzniku žaludečních potíží.


Pokud potřebujete dlouhodobé řešení úlevy od bolesti, navštivte svého lékaře nebo lékárníka.