Breadcrumbs

Fakta o léku Nurofen a jídle

Máma vám nejspíš tvrdila, že Nurofen se musí užívat během jídla, aby se vám neudělalo špatně od žaludku. Dobrá zpráva je, že máma na vás sice dávala pozor a starala se o vás, ale bolest hlavy ještě neznamená, že se nutně musíte najíst. Léky tišící bolest, k nimž Nurofen patří, lze užívat nalačno s vodou. 

Kdy se zrodil mýtus o léku Nurofen a jídle?

V 70. letech minulého století se Nurofen vydával pouze na lékařský předpis a lékaři předepisovali lidem s dlouhodobými problémy k utlumení bolesti a příznaků zánětů vysoké dávky tohoto léku. Někteří pacienti užívali vysoké dávky denně po několik let a skončilo to tím, že se u nich objevily žaludeční potíže včetně vředů.

Dnes je dávka léku Nurofen v lécích tišících bolest, které můžete koupit volně na trhu, výrazně nižší, než byly dávky předepisované lékaři v 70. letech.

Dalším rozdílem je, že nyní se Nurofen užívá pouze krátkodobě – právě proto vám lékárník při bolesti trvající déle než tři dny doporučí návštěvu lékaře. Při krátkodobém užívání není pravděpodobné, že by Nurofen byl příčinou žaludečních potíží. Existují jasné důkazy, že žaludeční potíže v důsledku užívání léku Nurofen nastávají s vyšší pravděpodobností, když se užívá ve vysokých dávkách (nad 1200 mg / den) a dlouhodoběji (déle než 3 dny po sobě).

Takže v minulosti byla větší pravděpodobnost žaludečních potíží, protože se Nurofen užíval ve vysokých dávkách. Lékaři byli přesvědčeni, že riziko lze snížit, když se lék podává během jídla . Nyní již víme, že pokud se řídíte pokyny v příbalových informacích a užíváte Nurofen v nízkých dávkách max. tři dny, tělo tento lék toleruje stejně dobře jako paracetamol. Nurofen se tedy nemusí užívat během jídla.

Tři dobré důvody, proč Nurofen zapíjet vodou

Je tu ještě jedna důležitá věc týkající se léku Nurofen a jídla. Když se Nurofen podává během jídla, začíná působit pomaleji. To může představovat problém, protože úleva od bolesti se nedostaví tak rychle, jak by bylo potřeba – nikdo nechce trpět bolestí zbytečně dlouho. Také můžete mít pocit, že Nurofen nezabírá, a užit další léky, které vlastně v tom okamžiku nepotřebujete.

Jídlo tedy může úlevu od bolesti zpomalit, ale existuje také jednoduchý způsob, jak se tomu vyhnout. Prostě užijte Nurofen nalačno a zapijte ho sklenicí vody. Dodržování tohoto pravidla má tři výhody:

  1. Nurofen začíná působit rychleji.
  2. Bolest odeznívá dříve.
  3. Nemusíte užívat více léků, než ve skutečnosti potřebujete.

Stručná fakta o léku Nurofen a jídle

  • Nurofen lze užívat nalačno s vodou.

Užívání léku Nurofen s jídlem oddaluje jeho nástup účinku. Většina lidí nemá žaludeční potíže v případě užívání léku Nurofen po dobu maximálně 3 dnů a v souladu s pokyny v příbalových informacích.