Breadcrumbs

Pět mýtů o bolestech hlavy, které potřebujete vědět

Pulzující, zneklidňující, nepříjemná – každý z nás se již někdy musel vyrovnat s bolestí hlavy. A zdá se, že vždy přicházejí v nejhorším možném okamžiku.
Od tenzních a klastrových bolestí hlavy až po sinusitidní bolesti hlavy a migrény– každý typ je prostě jiný. Prvním krokem k tomu, jak se jich zbavit, je odhalení pěti zakořeněných mýtů o bolestech hlavy.

Mýtus č. 1
Nejobvyklejším typem bolestí hlavy jsou migrény
Tenzní bolesti hlavy jsou ve skutečnosti nejčastějším typem bolesti hlavy a trpí jimi až osm z deseti lidí. Důvodem, proč jsou tak časté, je moderní životní styl, k němuž patří ostrá světla, hlasité zvuky a stres. Z důvodu stresu mohou svaly na hlavě a šíji tuhnout a vázat se a právě tyto svaly jsou zdrojem tenzní bolesti hlavy. Pravděpodobně znáte pocit spojený s takovou bolestí hlavy – tupou bolest na obou stranách hlavy.

Mýtus č. 2
Bolestmi hlavy trpí jen dospělí
Bolesti hlavy nejsou jen problémem dospělých. Trpí jimi i děti, a to i tenzními bolestmi hlavy – jediný rozdíl je, že vám to, obzvlášť ty nejmenší, nedokážou sdělit. Ve skutečnosti jsou bolesti hlavy jedním z hlavních důvodů, proč se děti opozdí ve výuce. I když nejde vždy o vážný problém, je důležité mít bolest hlavy, jíž dítě trpí, pod kontrolou, a v případě zhoršení stavu se obrátit na lékaře.


Mýtus č. 3
Migrény jsou vlastně jen těžké bolesti hlavy
To není tak docela pravda. Migrény se liší od jiných bolestí hlavy. Jde o neurologické onemocnění a může mít za následek daleko horší pocity než běžná bolest hlavy. Příčinou bolesti je především roztažení mozkových tepen v hlavě.


Trpíte-li migrénou, patrně rozpoznáte i další příznaky, např. nevolnost a citlivost na světlo. Můžete zaznamenávat i problémy spojené se zrakem, kterým se říká aury, a vidět záblesky světla a klikaté čáry.


Mýtus č. 4
Opakujícími se bolestmi hlavy trpí výhradně ženy
Víte, jaká je pravda? Trpíme jimi všichni. Muži sice trpí méně často tenzními bolestmi hlavy a migrénami, ale je pětkrát pravděpodobnější, že budou trpět klastrovými bolestmi hlavy. Tento typ bolestí hlavy je typický tím, že se v různé intenzitě opakuje po několik týdnů a to jednou až dvakrát ročně. Bolest se obvykle projevuje za okem nebo na jedné straně hlavy a přichází neočekávaně a s nesmírnou intenzitou.


Mýtus č. 5
Všechny bolesti hlavy jsou psychologického charakteru
Spouštěcím faktorem většiny bolestí hlavy je skutečně fyzický problém. Stejně jako jsou tenzní bolesti hlavy způsobeny přetížením svalů na hlavě a v šíji. Postupně vysílají signály o bolesti, kterou cítíte na obou stranách hlavy. Proto máte při tenzní bolesti hlavy často pocit, jako by vám někdo okolo hlavy utahoval pásku.
Trpíte-li takovou bolestí hlavy, možná by bylo dobré zaměřit se na fyzický zdroj bolesti a použít lék tišící bolest, např. Nurofen.