1. Antibiotika

Antibiotika se používají k léčbě bakteriálních infekcí. Antibiotika jsou však neúčinná proti virům, které způsobují nachlazení nebo chřipku.

Během nachlazení bývá hlen zpočátku často čirý a během několika dní změní barvu na zelenou nebo žlutou. U bakteriálních infekcí může být hlen hustý nebo žlutý; barva hlenu vám však neřekne, zda je infekce bakteriální nebo virová.

Užívání antibiotik, když je nepotřebujeme, je z dlouhodobého hlediska nežádocí, protože bakterie se vůči antibiotiku stávají rezistentní.

2. Léky proti nachlazení

Léky proti kašli a nachlazení, včetně dekongesčních tablet a nosních sprejů, se nedoporučují používat u dětí mladších šesti let.
Pokud je vaše dítě starší než šest let, poraďte se se svým lékárníkem nebo lékařem dříve, než mu podáte léky proti nachlazení.

3. Léky proti kašli

Podrážděná průdušnice nebo nadměrný hlen mohou být příčinou kašle během nachlazení vašeho dítěte. I když může být nepříjemné ho poslouchat, kašel má důležitý účel: odstraňuje hlen z dýchacích cest vašeho dítěte.

Svému dítěti můžete často nabízet nápoje ředěné vodou, které napomohou zřídnutí hlenu a bude lépe vykašlávat.

Pokud je vaše dítě starší než šest let, poraďte se se svým lékárníkem nebo lékařem dříve, než mu podáte léky proti kašli.

4. Pára

Vdechování páry z misky s horkou vodou je tradiční léčba nachlazení a věří se, že pomáhá odblokovat nosní cesty. Snadno však může dojít k popálenínám a opařeninám, proto by se to nemělo u dětí provádět.
Místo toho můžete pro zmírnění jejich příznaků zkusit následující:

 • Nabízejte dostatek tekutin
 • Používejte zvlhčovač vzduchu (vodu vyměňujte denně)
 • Posaďte je do zapařené koupelny (pod dohledem)
 • Používejte nosní sprej nebo kapky se solným roztokem z lékárny

Odpočinek, pití velkého množství vody a výběr účinného léku (například těch, které zmírňují bolest nebo horečku) jsou vhodné možnosti úlevy pro vaše malé dítě, když má nachlazení nebo chřipku.

Nachlazení a chřipka mohou během zimy a jiných ročních období způsobit nepříjemnosti a nesnáze. Je důležité zvolit léčbu, která může pomoci zmírnit příznaky vašeho dítěte. Nyní, když jste si přečetli, čemu je třeba se vyhnout, podívejte se na našich pět tipů, co byste měli dělat, když je vaše dítě nemocné.

Odkazy:

 • 1

  Allan GM a Arroll B. CMAJ. 2014;186(3):190–199.

 • 2

  Low D. Clin Microbiol Infect 2008;14(4):298-306. Epub 2007 18. prosince.

 • 3

  Meneghetti A. Infekce horních cest dýchacích. Medscape 2018. Dostupné na: https://emedicine.medscape.com/article/302460-overview (navštíveno 11. května 2020).

 • 4

  Australian Government. Ministerstvo zdravotnictví. Therapeutic Goods Administration. OTC léky proti kašli a nachlazení pro děti - Konečné výsledky kontroly TGA. Dostupné na: https://www.tga.gov.au/otc-cough-and-cold-medicines-children-final-outcomes-tga-review (navštíveno 9. dubna 2020).

 • 5

  Polverino M a kol. Multidiscip Respir Med 2012;7(1):5.

 • 6

  Himdani SA a kol. British Journal of General Practice 2016; 66 (644): e193-e199.

 • 7

  Thielmann A, a kol. Evid Based Complement Alternat Med 2016;2016:6949202.