Jaké očkování byste měli dostat?

Všichni se musíme ujistit, že máme aktuální rutinní očkování, a můžete se také rozhodnout pro imunizaci proti chřipce.

„Nejdůležitější je dodržovat očkovací plán a většina dětí je po 12 měsíců velmi dobře chráněna před nejčastějšími dětskými chorobami,“ říká Eydis Konradsdottir, odbornice na zdraví dětí a matka tří chlapců. „Pokud někomu chybělo očkování, musí vypracovat plán doplnění očkování.“ Zajištění plánovaného očkování chrání vás i vaše děti i novorozence a zranitelné osoby, se kterými přijdete do styku.

Proč je potřeba?

Imunizace (očkování) je jednoduchý a účinný způsob, jak se vyhnout chřipce a jiným chorobám, které vás může vážně ohrozit a někdy způsobit i smrt. A to nikdo nechce!

Někteří lidé si o chřipce myslí, že je jako nachlazení, ale je to mnohem vážnější - každý rok zapříčiní tisíce hospitalizací. „Je důležité, aby se děti vyhnuly nákaze chřipky, protože to může způsobit, že některým dětem bude velmi špatně,“ říká Konradsdottir.

Když je dost z nás imunizováno (očkováno), zastavíme šíření nemoci.​​

Kdy je potřeba?

Imunizační (očkovací) plán nám říká, kdy mají mít děti rutinní očkování, a vakcínu proti chřipce mohou mít po šesti měsících věku.

Chcete-li získat maximální ochranu z vakcíny proti chřipce, nechte se očkovat každý rok, jakmile bude vakcína k dispozici nebo počátkem podzimu, než začne chřipková sezóna. Chřipkové období se obvykle vyskytuje mezi listopadem a březnem a vrcholí v lednu. Jakmile vakcínu dostanete, trvá to dva až tři týdny, než vás začne chránit. Takže čím dříve, tím lépe. Některé důkazy naznačují, že optimální doba na očkování je v říjnu, měli byste se však poradit s lékařem ohledně načasování vaší každoroční vakcinace proti chřipce, protože chřipková sezóna se může rok od roku lišit.

Jak často se musí opakovat?

Ačkoli nás spousta běžných očkování chrání po celá desetiletí, Konradsdottir říká, že vakcínu proti chřipce potřebujeme každý rok, protože každá chřipková sezóna přináší různé kmeny viru. “Mnoho studií prokázalo, že z vakcíny proti chřipce získáte určitou ochranu, která se akumuluje, a čím častěji se očkujete, tím lépe jste chráněni.“

Co když očkování vede k horečce?

Po imunizaci (očkování) se u některých se u některých dětí objeví mírná horečka. Neznamená to, že jsou nemocní, ale ukazuje to, že jejich imunitní systém se učí, jak rozpoznat a zničit virus nebo bakterie, proti kterým byly imunizovány.

Horečka však může dětem způsobit nepohodlí. „V tomto případě je vhodné podat antipyretikum, které snižuje horečku,“ říká Konradsdottir. Produkt obsahující ibuprofen, běžné [antipyretikum a] analgetikum (které snižuje bolest), může být přesně tím, o co si žádal odborník na zdraví dětí. Nurofen pro děti obsahuje ibuprofen a pomáhá snižovat teplotu vašeho dítěte. Pokud jim opravdu není dobře, kontaktujte svého lékaře.

Ačkoli nás imunizace (očkování) nemůže chránit před nachlazením, moderní věda pomáhá chránit naše děti před mnoha stresujícími a vážnými nemocemi. Zajistění očkování dle doporučených standardů pomáhá rodinám zůstat zdravými během chladnějších měsíců – a po celý rok.

Nepodávejte dětem mladším než 3 měsíce. Vyhledejte lékařskou pomoc u dětí mladších než 1 rok.