Co je to osteoartróza?

Osteoartróza je onemocnění, které je způsobeno zánětem v měkké tkáni mezi klouby a někteří lidé ho označují jako “pálivou bolest“. Ovlivňuje celý kloub včetně kostí, chrupavek, vazů a svalů.

Jste v rizikové skupině?

Pokud jste starší 45 let, žena nebo jste měli předchozí poranění kloubů, je pravděpodobnější, že pocítíte zánětlivou bolest kolen, boků nebo rukou způsobenou osteoartrózou. Můžete také být více ohroženi nadváhou, nebo pokud jste měli práci, která zahrnovala opakované pohyby, jako je dřep, klečení nebo lezení. 

Jak léčit osteoartrózu

Pokud trpíte bolestí osteoartrózy - nebo “pálivou bolestí“, o které si myslíte, že by mohla být způsobena zánětem a osteoartrózou - stojí za to konzultovat s lékařem oficiální diagnózu. Tyto příznaky mohou ztěžovat něco, co dříve bývalo jednoduchou činností, jako je chození po schodech, chůze na dlouhé vzdálenosti, honění se za vnoučaty nebo dlouhé sezení s pokrčenými koleny.

Na osteoartrózu neexistuje žádný lék, avšak včasná a trvající léčba může pomoci zmírnit příznaky a zachovat schopnost používat postižené klouby.

Pokyny Královské australské vysoké školy praktických lékařů (RACGP) pro léčbu osteoartrózy kyčelního a kolenního kloubu byly v roce 2018 aktualizovány tak, aby obsahovaly doporučení pro užívání perorálních nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL), jako je ibuprofen, pro úlevu od bolesti. 

Léky Nurofen můžou pomoci snížit horečku, bolest a zánět.​

Léčivou látkou přípravku Nurofen Rapid je ibuprofen, který patří do skupiny nesteroidních​ protizánětlivých léků (léky proti bolesti nebo nesteroidní antirevmatika, NSAID). Ibuprofen tiší bolest,​ má protizánětlivé účinky, snižuje horečku. Ibuprofen zabraňuje tvorbě látek (prostaglandinů), které​ se v organismu podílí na vzniku bolesti, zánětu a horečky.​

​Spojování souvislostí
4 jednoduché body k zapamatování týkající se léků proti bolesti, které by mohly vyhovovat vaší léčbě bolesti s osteoartrózou:

 1. Osteoartróza je způsobena zánětem kloubů.
 2. Zánět lze snížit pomocí protizánětlivých léků, jako je ibuprofen.
 3. Ibuprofen je klíčovou protizánětlivou složkou Nurofenu.
 4. Účinné protizánětlivé léky, jako je Nurofen, vám mohou pomoci překonat bolesti v období vzplanutí osteoartrózy. 

Odkazy:

 • 1

  Keith K. W. Chan, Loretta, w. T. Chan, Revmatologické zprávy, sv. 3. Č. 1 (2011).

 • 2

  Hawker GA a kol. Porozumění bolesti při osteoartróze kyčelního a kolenního kloubu--an
  Iniciativa OARSI/OMERACT. Osteoarthr Cart 2008; 16: 415-422.

 • 3

  Arthritis Australia. Převzetí kontroly nad vaší artritidou. Převzato z: https://arthritisaustralia.com.au/wordpress/wp-content/uploads/2018/02/ArthAus_Osteoarthritis.pdf

 • 4

  Musculoskeletal Australia. Oseoartróza. Převzato z: https://www.msk.org.au/osteoarthritis/

 • 5

  Královská australská vysoká škola praktických lékařů. Pokyny pro léčbu artrózy kolen a kyčlí. 2. vydání East Melbourne, Vic: RACGP, 2018.

 • 6

  Nielsen ScanTrack, All in One Health Report, Australský průzkum potravin a lékáren založený na jednotkovém prodeji, MAT k 18/08/2019, Navštíveno v září 2019

 • 7

  Malmstrom a kol., 1999

 • 8

  Malmstrom a kol., 2004

 • 9

  Mehlisch a kol., 2010 (sponzorováno RB)