1. Vyzkoušejte zázvor

Zázvor je populární bylinný lék v asijských, indických a arabských tradicích. Jeho uklidňující účinek může uvolnit podrážděné žaludky a zmírnit nevolnost. Co je však opravdu zajímavé, jsou jeho silné protizánětlivé sloučeniny gingeroly, u nichž bylo prokázáno, že snižují bolest a ztuhlost. Uvařte si šálek čerstvého zázvorového čaje a vyzkoušejte to.

2. Nasypte si kurkumu

Kurkuma je nejlépe známá tím, že dává kari výraznou žlutou barvu a chuť. Ale je to další potravina pro potlačení bolesti díky protizánětlivé látce zvané kurkumin. Studie zjistily, že kurkumin snižuje bolest a chrání klouby před revmatoidní artritidou. Posypte trochu kari nebo přidejte do míchaných vajec a nezapomeňte také přidat špetku černého pepře, protože se předpokládá, že posiluje vlastnosti kurkumy zmírňující bolest.

3. Vstávejte s kávou

Dobrý šálek kávy je skvělý způsob, jak začít ráno. Je to však také účinný lék proti bolesti, protože obsahuje kofein, stejný stimulant, který se nachází v čokoládě, čaji a kole. Výzkum naznačuje, že mírná dávka (ekvivalent pouhých dvou šálků kávy) po cvičení zmírní bolesti svalů téměř na polovinu.

4. Nakapejte si trochu olivového oleje

Tajemstvím zdravotních výhod olivového oleje je přírodní látka zvaná oleocanthal, která snižuje zánět a citlivost na bolest. Kvalitní extra panenský olivový olej bohatý na oleocanthal dodá peprný, pálivý pocit v krku. Čím je pálivější, tím více oleocanthalu je v něm obsaženo.

5. Přidejte si lososa do jídelníčku

Losos je nejen chutný k jídlu, ale také bohatým zdrojem omega-3, což je bonusem. Dalším přínosem pro zdraví může být skutečnost, že tyto mastné kyseliny snižují zánět - strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny může být právě tou věcí, která zmírní bolesti a ztuhlost kloubů. I když nemáte artritidu, omega-3 mastné kyseliny vám mohou snížit riziko jejího vzniku. Takže si ulovte lososa.

6. Síla máty peprné

Máta peprná za své léčivé účinky ke zmírnění bolesti vděčí mentolu, který zabraňuje tomu, aby se signály bolesti dostaly do mozku. Olej z máty peprné se také používá k úlevě od příznaků dráždivého tračníku a při mírném otírání pokožky působí na zklidnění bolesti hlavy. Můžete jednoduše využít její výhody přidáním listů máty peprné do vroucí vody a nechat je vyluhovat. Vidíte, není to jen osvěžovač dechu.

7. Nečekejte na léto, abyste si mohli dát třešně

Milujete třešně po celý rok? Pak máte štěstí, protože jejich rubínově červená barva pochází z antioxidantů zvaných antokyany, což je další přírodní lék proti bolesti. Antokyany snižují bolest tím, že blokují zánět a inhibují enzymy způsobující bolest a nabízejí úlevu od bolavých kloubů a svalů. Vyskytují se také v bobulích, jako jsou ostružiny, maliny a jahody.

8. Pomeranče nemají pouze pěknou barvu

Pomeranče jsou dobrým zdrojem beta-kryptoxantinu, což je antioxidant, který pomáhá zmírnit zánět. Jediná sklenice čerstvě vymačkané pomerančové šťávy denně stačí ke snížení rizika vzniku zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida. Další oranžově zbarvené ovoce a zelenina, jako je dýně a papája, jsou také bohatým zdrojem beta-kryptoxantinu.