Jak ibuprofen funguje?

Ibuprofen zamezuje při onemocnění nebo po úrazech produkci velkého množství prostaglandinů.

Prostaglandiny jsou přírodní chemické látky, které se v případě nemoci nebo zranění uvolňují do těla. Když dojde k uvolnění prostaglandinů, zajistí tyto látky, aby nervy v blízkosti byly citlivé k bolesti – a tělo si tak uvědomí, že něco není v pořádku. Dotknete-li se něčeho ostrého, nervy v blízkosti dotyku to sdělí mozku, který rychle vyšle zprávu, že vás bolí ruka.

Prostaglandiny také způsobují záněty a otekání tkání – jsou jedním z důvodů, proč vám při onemocnění nateče krk a při nachlazení se vám ucpe nos. Prostaglandiny jsou také důvodem, proč podvrtnutý kotník natéká a tuhne.

Ibuprofen zamezuje produkci prostaglandinů, a tak účinkuje v místě bolesti a pomáhá ji utišit a snížit zánět.

Jaké různé typy ibuprofenu jsou na trhu k dispozici?

Ibuprofen se prodává v řadě nejrůznějších složení a lékových forem. Nejběžnější jsou přípravky pro orální podání (ústy), jež lze polykat s vodou, a masti, které se nanášejí na pokožku.

Ibuprofen pro orální podání– tablety, kapsle, nebo suspenze, které lze zapíjet vodou. Po polknutí skončí tableta ibuprofenu v žaludku, kde se začne rozpouštět. Při rozpouštění tablety dochází k uvolňování ibuprofenu. Ten se poté žaludeční stěnou vstřebává do krve.

V posledních letech byly vyvinuty nové typy ibuprofenu. Dva z příkladů jsou ibuprofen lysin a dihydrát sodné soli ibuprofenu. V obou případech jde o obecné formy solí ibuprofenu, které se vstřebávají dvakrát rychleji než standardní ibuprofen.

Jakmile se ibuprofen vstřebá do krevního oběhu, začne blokovat uvolňování prostaglandinů, což pomáhá snižovat bolest a intenzitu zánětu.

Tablety a tobolky ibuprofenu nejsou vhodné pro kojence ani malé děti, takže jsou k dispozici i tekuté lékové formy pro děti. Tekutý ibuprofen pro děti lze podávat dětem starším 3 měsíců.

Topický ibuprofen – je dostupný ve formě náplasti, krému nebo gelu a nanáší se přímo na bolavá místa v těle. Vstřebává se do kůže v místě bolesti. Jednou z výhod topické formy je, že lék se v podstatě nedostane do dalších částí těla, např. do žaludku, kde by se mohly projevit nežádoucí účinky.

K čemu se ibuprofen používá?

V dávkách obsažených ve volně prodejných lécích se ibuprofen běžně používá ke krátkodobé úlevě od bolesti anebo zmírnění intenzity zánětu v případě následujících problémů:

 • bolesti hlavy (např. migrény, tenzní bolesti hlavy),
 • bolesti svalů (např. namožení, výrony, úrazy při sportu),
 • horečka,
 • příznaky chřipky a nachlazení,
 • menstruační bolest,
 • bolesti zad,
 • bolesti zubů a dásní,
 • bolesti kloubů (např. artritická bolest),
 • bolest dutin.

Ibuprofen vs. paracetamol: typy léků tišících bolest a snižujících horečku

Léky proti bolesti, které se prodávají v lékárnách a někde i v běžných obchodech, lze rozdělit do dvou skupin:

 • ty, které účinkují především v místě bolesti,
 • ty, které působí především na centrální nervovou soustavu (mozek a míchu).

Ibuprofen, aspirin a další NSPZL působí hlavně v místě bolesti. Z tohoto důvodu se o těchto lécích proti bolesti říká, že poskytují cílenou úlevu od bolesti.

Nikdo přesně neví, jak účinkuje paracetamol, ačkoli existuje domněnka, že působí především na centrální nervovou soustavu. Nemá prakticky žádný (nebo jen velmi malý) účinek na zánět v místě bolesti.

Čím se liší? Ibuprofen v. paracetamol

  Ibuprofen Paracetamol
Typ léku

NSPZL (NSAID):

Antipyretikum

Analgetikum

Antiflogistikum

Antipyretikum, analgetikum
Jak působí Blokuje signály bolesti v místě bolesti Má se za to, že působí především centrálně a snižuje intenzitu signálů bolesti

Historie ibuprofenu

Ibuprofen byl vyvinut a objeven v 50. letech minulého století v divizi výzkumu a vývoje společnosti Boots ve Velké Británii (nyní ve vlastnictví společnost Reckitt Benckiser). Výzkumný tým vedli Dr. Stewart Adams a jeho kolegové John Nicholson a Colin Burrows.

Dnes se ibuprofen používá jako volně prodejný lékařský přípravek, který miliony lidí užívají, k úlevě od bolesti a snížení horečky. Také se stále používá i jako lék na předpis ke snížení bolesti spojené s revmatoidní artritidou a osteoartritidou.

Co znamená NSPZL (NSAID)?

NSPZL (zkratka pro nesteroidní protizánětlivé léky) pomáhají utišit bolest a snížit intenzitu zánětu tím, že zamezují produkci chemických látek způsobujících bolest, které jsou známy jako prostaglandiny.

V lékárnách a v některých zemích i v běžných obchodech se prodává celá řada typů NSPZL. K volně prodejným NSPZL, z nichž si můžete vybrat, patří aspirin, diklofenak, naproxen a ibuprofen.

Další, silnější NSPZL jsou dostupné na lékařský předpis.

Upozornění

Neužívejte ibuprofen

 • Máte-li žaludeční vřed nebo jiné žaludeční potíže, problémy s ledvinami nebo se srdcem.
 • Máte-li alergii na ibuprofen, aspirin nebo jiné protizánětlivé léky. V případě alergické reakce přestaňte ibuprofen užívat a okamžitě navštivte lékaře.
 • V prvních 6 měsících těhotenství, kromě případů, kdy to doporučí lékař. Nikdy neužívejte během posledních 3 měsíců těhotenství.

Předávkování ibuprofenem

Nepřesahujte uvedené dávkování. Před podáváním léku dětem mladším 12 měsíců konzultujte postup s lékařem. Nepodávejte kojencům do 3 měsíců věku.

Máte-li pocit, že jste užili příliš velké množství ibuprofenu (došlo k předávkování), neprodleně kontaktujte lékaře. Doporučená maximální denní dávka ibuprofenu je:

 • 1200 mg / den pro dospělé a děti starší 12 let,
 • 800 mg / den pro děti od 6 do 12 let.