Klíčová fakta o léku Nurofen a kojení:

- všechny přípravky Nurofen obsahují ibuprofen. Při krátkodobém užívání doporučené dávky léku není třeba přerušit kojení.

- při dodržení doporučeného dávkování přechází do mateřského mléka méně než 1% ibuprofenu obsaženého v Nurofenu.

Vyvarujte se kombinování léků tišících bolest, protože mohou obsahovat další účinné látky, které mohou být škodlivé pro zdraví kojenců.

Užívání ibuprofenu v období kojení

Je přirozené, že pro nejnovější přírůstek do rodiny chcete jen to nejlepší. Kojení umožňuje vašemu dítěti velmi dobrý start do života, ovšem také znamená, že musíte obzvláště dbát na to, jaké léky (včetně těch na tišení bolesti) smíte užívat. Je tomu tak proto, že některé užívané léky mohou přecházet do mléka a z něj do těla kojence. Pokud si nejste jistí, jaké léky můžete během kojení užívat, se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka.

Kolik ibuprofenu přechází do mléka kojící matky?

Do mateřského mléka se dostává velmi malé množství ibuprofenu. Z matky na dítě přechází během kojení méně než 1 % ibuprofenu obsaženého v Nurofenu. To znamená, že kojené miminko je vystaveno denní dávce méně než 10 mg ibuprofenu, pokud jeho matka užívá Nurofen v doporučených dávkách.

Jaká je hladina ibuprofenu obsaženého v mateřském mléce ve srovnání s dětskými dávkami Nurofenu?

Nurofen pro děti se smí podávat dětem od 3 měsíců věku. Dávkování závisí na věku a hmotnosti dítěte. Například tříměsíčnímu kojenci o hmotnosti 6 kg lze podávat 50 mg ibuprofenu v doporučené dávce.

Je během kojení bezpečné užívat jakékoli léky tišící bolest?

Existuje mnoho léků proti bolesti, které by se při kojení neměly užívat. Pokud si nejste jisti, jestli je lék pro vás a vaše dítě vhodný, případně máte další dotazy, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem.

Rady pro kojící matky ohledně Nurofenu:

  • vždy se řiďte pokyny pro dávkování uvedenými na obalu nebo v příbalovém letáku a nikdy nepřesahujte doporučenou dávku pro dospělého,
  • nikdy nepodávejte Nurofen přímo novorozenci. Nurofen pro děti lze podávat kojencům od 3 měsíců,
  • užívání příliš velkého množství ibuprofenu může být škodlivé. Jste-li kojící matka a potřebujete pravidelnou úlevu od bolesti, konzultujte tuto situaci se svým lékařem.