Breadcrumbs

Co potřebujete vědět o bolestech ucha u dětí

Bolesti uší jsou součástí dospívání. Děti je mohou pociťovat jako nesnesitelnou bolest a mámy i tátové si nemusejí vědět rady s tím, jak by jim mohli pomoci. Možná vás to překvapí, ale spouštěčem bolesti ucha je často prosté nachlazení a jejím nejčastějším typem je bolest v důsledku zánětu středního ucha. 

Sledujte případné první projevy bolesti ucha

Bolest ucha může být nepříjemná pro dítě libovolného věku a může ve vás vyvolat obavy. Je potřeba dávat pozor, zda si nevšimnete některého z následujících projevů:

  • ostrá, tupá nebo pálivá bolest v jednom uchu, případně v obou uších,
  • ukazování na ucho nebo tahání za něj,
  • problémy se sluchem,
  • horečka,
  • podrážděnost nebo pláč,
  • problémy se spaním,
  • vytékající tekutina z ucha.

Proč bolestmi uší trpí častěji malé děti

U dětí dochází k infekcím uší častěji, protože jejich imunitní systémy jsou ještě ve vývoji a nemají takovou schopnost odrážet infekce. Můžeme říci, že tři ze čtyř dětí trpí infekcí ucha dříve, než dosáhnou věku tří let.

Navíc je infekce u dětí běžnější, protože cesty spojující střední ucho s nosem jsou u nich menší a užší a snadněji se ucpou. Když se cesty ucpou, bakterie se mohou rozmnožovat, což je příčina infekce a zánětu středního ucha. Když dítě dosáhne šesti let věku, cesty ve vnitřním uchu se již natolik vyvinou, že jsou méně náchylné k infekcím.

Proč je bolest ucha tak intenzivní?

Bolesti ucha jsou tak nepřijemné, protože dochází k hromadění tekutin, které vyvíjí tlak na ušní bubínek, který se vyboulí a bolí. Ušní bubínek může občas i prasknout a následně z ucha vyteče malé množství „hnisu“. Pokud k tomu dojde, není důvod k obavám, ušní bubínek se obvykle sám zahojí.

Jaké kroky lze podniknout pro úlevu od bolesti

Když dítě trpí bolestí ucha, chcete mu zkrátka pomoci, aby se cítilo lépe. Mírná bolest naštěstí ustoupí během několika hodin. Pokud neustoupí, můžete podniknout určité kroky k jejímu zmírnění.

Tlak v uchu může snížit, pokud dítě necháte odpočívat ve vzpřímené poloze, a nikoli vleže. Možná by bylo dobré vyzkoušet lék proti bolesti určený specificky pro děti, např. Nurofen pro děti. Nurofen pro děti míří na zdroj nepříjemného pocitu a pomáhá rychle ulevit od bolesti a snížit teplotu.

Máte-li obavy nebo bolest ucha dítěte neustoupila, musíte navštívit lékaře. V některých případech může lékař předepsat antibiotika nebo ušní kapky, které podpoří rychlé zotavení.