„Seď rovně!"
„Nehrb se“

Mnozí tyto dva výroky už mnohokrát slyšeli. Ať už to pocházelo od vašeho učitele, když jste byli ve škole, od vašich rodičů u večeře, nebo dokonce od vaší masérky po výjimečné masáži. Je snadné spadnout do špatných návyků a i když poslouchat to stále dokola může být otravné, měli pravdu.

Dlouhodobé hrbení může mít zásadní vliv na vaše tělo a může mít negativní dopad na vaše zdraví. Ať už se v práci nakláníte nad stůl, zvedáte těžké krabice nebo celé hodiny zíráte na svůj mobilní telefon, držení těla je velmi důležité a hrbení se může ovlivnit více než jen to, jak při tom vypadáte.

Zdravá páteř má tři přirozené křivky, které tvoří tvar S; jedna u krku, jedna v horní části zad a jedna ve spodní části zad. Správné držení těla pomáhá udržovat tyto křivky, aby se kosti a klouby udržovaly ve správném vyrovnání, aby byly svaly správně používány a vaše šance na bolesti dolní části zad, mimo jiné, byla snížena. Mnoho složitých struktur v zádech a páteři je velmi důležité udržovat zdravé.

Špatné držení těla může mít vliv na mnoho částí těla, takže budete náchylnější ke zranění. Bez správného držení těla mohou být vaše svaly a vazy namožené a ztuhlé, takže budete mít bolesti a dlouhodobě to může způsobit vážné poruchy pohybového aparátu.

Správné držení těla může mít také vliv na trávení, protože když sedíte vzpřímeně, vaše vnitřní orgány jsou ve správné poloze. Když stojíte rovně, vypadáte také mnohem sebevědoměji a sebejistěji.

Tipy pro správné držení těla doma

Pohodlné sezení

Pokud doma budete sedět u stolu, je velmi důležité pořídit si vhodnou židli. Měla by být nastavitelná a měla by podepírat vaši dolní část zad. Začněte tím, že se posadíte na svou židli, aby se záda dotýkala opěradla. Poté seřiďte židli a ujistěte se, že vaše nohy nejsou ve vzduchu a místo toho jsou rovně na podlaze, a snažte se kolena držet v jedné rovině s boky.

Pořízení vhodné matrace

Většina z nás potřebuje zhruba osm hodin spánku za noc. Používání špatné matrace může mít špatný vliv na držení našeho těla, zatímco používání správné matrace může pomoci minimalizovat faktory, které by mohly vést k bolesti zad, stejně jako ovlivnění kvality vašeho spánku.

Měli byste hledat podpůrnou matraci, ale liší se to od člověka k člověku. Chcete-li najít tu, která je vhodná pro vás, je nejlepší si lehnout na matraci a vyzkoušet si ji v obchodě, než si ji koupíte. Příliš pevná matrace vytlačí vaše tlakové body z pozice, ale příliš měkká je nebude podpírat.

Pokud je vaše matrace velmi stará nebo v ní cítíte pružiny, pak je pravděpodobně vhodná doba na pořízení nové.

Používání počítače

Vaše obrazovka by měla být přímo před vámi ve vzdálenosti paže od vás ve správné výšce - horní část obrazovky by měla být na nebo mírně pod úrovní očí, jinak by to mohlo vést k problémům s krkem a zády. Když je obrazovka ve správné poloze, nezapomeňte ji také upravit na správný jas. Opěrka zápěstí na podložce pod myš může snížit tlak na zápěstí a ruce.

Pokud někdy budete pociťovat bolest, Nurofen Rapid 400 mg měkké tobolky poskytnou účinnou úlevu od bolesti. Pokud ale zjistíte, že se vám bolesti vracejí, řiďte se těmito tipy, a pokud to neodezní, navštivte svého lékaře.