1. Chřipka je jako silné nachlazení

NEPRAVDIVÉ: I když je pravda, že příznaky nachlazení a chřipky, jako je kašel, ucpaný nos nebo bolesti hlavy, se mohou zdát stejné nebo alespoň velmi podobné, jedná se o dvě velmi odlišná onemocnění. Některé léky proti nachlazení a chřipce jsou vhodné pro oba stavy, protože nabízejí stejnou úlevu od příznaků, bez ohledu na to, zda je to nachlazení nebo chřipka. Obecně však příznaky chřipky bývají závažnější a trvají déle. Chřipka je způsobena jinými viry než těmi, které způsobují nachlazení, a proto existují příznaky, které se při nachlazení obvykle nevyskytují, například náhlý nárůst teploty. Chřipka také přichází s rizikem komplikací, které by ji mohly učinit mnohem vážnější, například u velmi mladých a starších osob.

2. Chřipku lze léčit antibiotiky

NEPRAVDIVÉ: Antibiotika se používají pouze k léčbě infekcí způsobených bakteriemi, ale nachlazení a chřipka jsou způsobeny viry. Antibiotika nemají žádný účinek na viry, které způsobují nachlazení nebo chřipku. K léčbě chřipky lze použít antivirotika, ale většině pacientů s chřipkou se běžně nedávají. Aby byli co nejúčinnější, musí se začít užívat co nejdříve, a jsou to léky na předpis. Obecně se u nachlazení a chřipky místo toho léčí příznaky.

3. Lidé, kteří jsou zdraví a v kondici se nenachladí ani nedostanou chřipku

NEPRAVDIVÉ: Kdokoli, mladý i starý, fit nebo ostatní, mohou být nakaženi virem nachlazení nebo chřipky. Stejně tak jsme všichni schopni přenášet virus. Je však pravda, že těm z nás, kteří mají určité zdravotní potíže, může hrozit riziko vzniku komplikací, pokud budou nakaženi virem chřipky. Pokud tedy zjistíte, že trpíte nachlazením nebo chřipkou, měli byste vždy učiit opatření, abyste virus na nikoho nepřenášeli, tak že budete kašlat a kýchat do vnitřního lokte nebo kapesníku, který rychle zlikvidujete. Myjte si ruce mýdlem a vodou nebo dezinfekčním prostředkem na ruce, zvláště po kašlání nebo kýchání.

4. Je to jen nachlazení, takže je v pořádku jít do práce nebo do školy

NEPRAVDIVÉ: Je důležité omezit kontakt s ostatními lidmi, když jste nemocní, i když je to “jen nachlazení“. Nachlazení a chřipka se mohou šířit, pokud jste v blízkém kontaktu s ostatními. To platí zejména pro školy a ústavy denní péče, protože imunitní systém dětí není plně vyvinut a nedodržují pečlivě hygienu. Viry mohou být pro některé lidi, jako jsou malé děti, starší lidé nebo těhotné ženy, velmi závažné. Zůstaňte doma, abyste nenakazili ostatní.

5. Nachlazení a chřipku můžete chytit pouze, když dýcháte stejný vzduch jako nakažená osoba.

NEPRAVDIVÉ: Je jistě fakt, že viry nachlazení a chřipky se mohou šířit vzduchem. Když osoba nakažená jedním z těchto virů kýchá nebo kašle směrem na vás nebo ve vaší blízkosti, můžete být nakaženi. Tyto viry se však nešíří jen vzduchem. Dotek infikovaného povrchu může vést k přenosu viru na vaše ruce. Infikovanými povrchy mohou být například telefon, klika dveří, klávesnice počítače nebo hračka dítěte. Virus chřipky může přežít na tvrdém povrchu po dobu 24-48 hodin. Jakmile se dostane na vaše ruce, může se dostat do vašeho těla, když si otřete oči nebo se dotknete nosu nebo úst. Klíčem je důkladně si umýt ruce, pokud jste nachlazení nebo máte chřipku, nebo pokud jste v prostředí, kde má někdo jiný infekci.

Doufáme, že toto vyjasní několik „mýtů“, ale pokud máte někdy pochybnosti o tom, co dělat při nachlazení nebo chřipce, vždy se obraťte na svého lékaře.