Zánět znamená, že vás vaše tělo chrání

Zánět je přirozená reakce při podvrtnutí. Tak vaše tělo reaguje na zranění. Při podvrtnutí kotníku jsou poškozeny měkké tkáně v těle. To způsobí, že tyto tkáně uvolní látky, které fungují jako poplachový signál, aby zahájily proces hojení. Následkem toho se do poranění dostane více krve, což s sebou přináší krevní destičky (k zastavení jakéhokoli krvácení) a bílé krvinky. To je ve skutečnosti dobré znamení. Pomáhají tělu napravit škody. Vysvětluje to také, proč může podvrtnutý kotník otéct.

Proč jsou podvrtnutí tak bolestivá?

Když si podvrtnete kotník, ochranný systém vašeho těla uvolní z poškozené tkáně látky zvané prostaglandiny. Uvolňování těchto látek je důležité pro vyvolání zánětu, který chrání oblast poranění. Rovněž však činí nervy citlivými na bolest. Při hojení může být tato bolest zmírněna možnostmi úlevy od bolesti.

Zvládání zánětu, když se objeví

Chcete-li zmírnit zranění, musíte se pokusit snížit zánět, který je zdrojem bolesti. Pro podvrtnutí kotníků nebo natažení svalu existuje metoda RICE. To značí Rest (odpočinek), Ice (led), Compression (komprese) a Elevation (zvednutí).

None

Rest (odpočinek)

Tělo potřebuje čas na obnovu, proto se snažte vyvarovat větší zátěži, než je nutné. Bez odpočinku vystavujete zranění trvalé zátěži, což může vést k dalšímu zánětu.

Ice (led)

Led je skvělý způsob, jak snížit zánět a může také snížit krvácení a otoky. Aplikace ledu na poranění po dobu 10 minut každé 1-2 hodiny a opakování po dobu až 48 hodin může zmírnit bolest a zánět.

Compression (komprese)

Použití obvazu v místě zranění také pomáhá předcházet otokům a poskytuje podporu zranění.

Elevation (zvednutí)

Při vyvýšené poloze zraněného místa lze také snížit otoky. Pomáhá odtoku krve a tekutin ze zranění. Tento přístup funguje nejlépe tak, že zvednete končetinu mírně nad úroveň svého srdce, kde je to praktické.

Protizánětlivé léky pomáhají zmírňovat bolest

Ibuprofen (účinná látka v Nurofenu) snižuje produkci prostaglandinů, snižuje zánět a pomáhá při bolestech. Po několika dnech se většina natažení a vyvrtnutí začne hojit. Pokud se příznaky během prvních 24 hodin zhorší nebo pokud máte z jakéhokoli důvodu obavy z podvrtnutí, poraďte se se svým lékařem.

Další bolesti spojené se zánětem

Zánět není omezen jen na podvrtnutí kotníku. Může být také příčinou bolesti v jiných stavech, včetně bolesti zubů, nachlazení a chřipky a sinusitidy.

Zánět je dvojsečná zbraň

Zánět je dobrý i špatný. I když je to součást procesu hojení podvrtnutí nebo natažení, je také zodpovědný za bolest. Nyní byste již měli chápat, jak funguje proces zánětu. To by vám mělo pomoci zmírnit bolesti s tím spojené a zmírnit zánět, zatímco se zranění hojí.