Pomoc při zotavení

Věci, kterým je třeba se vyhnout bezprostředně po sportovním zranění (obvykle po dobu tří dnů), shrnuje zkratka HARM (újma):

  • Heat (Teplo) - například horké koupele, sauny nebo hřejivé zábaly.
  • Alcohol (Alkohol) - pití alkoholu může zvýšit krvácení a otoky a zpomalit hojení.
  • Running (Běh) - nebo jakákoli jiná forma cvičení, která by mohla způsobit další zranění.
  • Massage (Masáž) - může zhoršit krvácení a otoky

Na druhou stranu si opatření, která byste měli vzít v úvahu, můžete pamatovat pod zkratkou PRICE (cena):

  • Protection (Ochrana) - Zajistěte, aby byla zraněná část těla chráněna před dalším zraněním.

Snažte se vyhnout se situacím, kdy bolestivou oblast dále zatěžujete. Pokud jste si například vymkli kotník, noste botu, která kotníku poskytne větší oporu.

Některým zraněním prospěje lepší opora, například ortéza nebo leukoplast. Pokud si nejste jisti, co je pro vás nejlepší, kontaktujte lékaře nebo specialistu na sportovní úrazy.

Rest (Odpočinek) - Dejte zranění čas se uzdravit tak, že svalu nebo kloubu dopřejete odpočinek. Nedělejte hrdiny a nehrajte se zraněním, může to způsobit další poškození a zotavení bude trvat déle.

Ice (Led) - Spíše než aplikovat teplo na zranění se při prvních třech dnech po zranění dává přednost ledu.

Aplikujte led po dobu 15 až 20 minut zabalený ve vlhkém ručníku každé dvě až tři hodiny po dobu prvních dvou až tří dnů, abyste zmírnili zánět. Led může také pomoci zmírnit bolest a otok při poranění měkkých tkání, jako je natažení vazů, natržení svalů nebo modřiny. Snažte se, aby se nedotýkal pokožky přímo, protože by to mohlo způsobit popáleniny. Nechoďte spát s ledovým obkladem; nenechávejte led celou noc!

Compression (Komprese) - Pokud je možné na poranění aplikovat tlakový obvaz nebo elastickou bandáž, pomůže to v prvních dnech potlačit otoky a krvácení.

Ve většině případů obvaz nebo bandáž také pomůže odlehčit zranění při hojení. Toto by mělo pomoci snížit vaši bolest. Elastická bandáž nebo elastické návlekové bandáže jsou obvykle dostupné v lékárnách.

Dbejte na to, aby obvazy nebyly kolem postižené oblasti příliš pevně utaženy, protože by mohly omezit průtok krve. Nezapomeňte odstranit obvaz před spaním.

Elevation (zvednutí) - Je-li to možné, udržujte zraněnou oblast zvednutou a podepřenou (například na polštáři), aby se snížily otoky.

Pokud je vaše noha zraněná, vyvarujte se dlouhé doby, kdy nemáte nohu zvednutou. Pokud vám zvednutá noha způsobuje větší bolest, jednoduše se snažte, aby byla v pohodlí.

Léčba natažení, podvrtnutí a dalších sportovních úrazů

U mírných natažení, podvrtnutí a pohmožděnin jsou často považovány nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL) za účinné. Pomáhají zmírňovat bolest a mohou také omezit zánět a otoky. Například si v lékárně můžete koupit Nurofen. Nurofen obsahuje ibuprofen a je k dispozici v několika formách.

Nurofen 200 mg léčivá náplast se používá ke krátkodobé místní léčbě bolesti při akutním namožení svalů nebo bolesti při podvrtnutí či zhmoždění způsobenými lehkým úrazem v oblasti kloubů horních nebo dolních končetin, vč. zápěstí u dospělých nebo dospívajících od 16 let.

Jedná se o topické léky, které působí tam, kde je potřeba, aby poskytly úlevu od bolesti zad, zmírnily namožený lýtkový sval nebo jiné podobné sportovní zranění.

V případě vážného poranění, zejména hlavy nebo páteře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Měli byste také zvážit návštěvu svého lékaře, pokud pociťujete silnou bolest, otok, necitlivost nebo nemůžete snášet zatížení na končetinách. Pokud se obáváte, že jsou vaše příznaky příliš závažné nebo si myslíte, že jste si zlomili nebo vykloubili kloub, okamžitě vyhledejte lékaře

Většina sportovních zranění je drobných a zotavení je obvykle poměrně rychlé. Pokud však máte někdy pochybnosti, není nejlepším řešením doufat, že děláte správnou věc. Vždy si nechte poradit od někoho zkušeného.